12. jaanuar 2001, 00:00

Helsingin Sanomat: Soome peaminister Paavo Lipponen kohtus Rootsi peaministri Göran Perssoniga Rootsi peaministrite residentsis Harpsundis. Lipponen ütles, et ta toetab täielikult Rootsi peamisi taotlusi Euroopa Liidu eesistujana. Nendeks on ELi laiendamise hoogustamine, keskkonna- ja tööhõiveküsimused ning põhjamõõde. Soome peaminister avaldas lootust, et Rootsi suudab saavutada Göteborgi tippkohtumiseks laienemise küsimuses poliitilise läbimurde.

Paavo Lipponen andis mõista, et kuigi hiljutisel Nice?i tippkohtumisel ei saavutatud lepet Brüsseli muutmise kohta püsivaks tippkohtumispaigaks pärast ELi laienemist, on riikide poolehoid olnud pärast Nice?i sellele algatusele suur, mistõttu selle otsusega tuleb leppida.

Dagens Industri: USA majanduskasv on aeglustunud oodatust kiiremini, mis tähendab, et ka Rootsis võidakse prognoose alandada. Seetõttu võib Rootsi pank jätta tänavu baasintressi muutmata, arvavad Skandinaviska Enskilda Bankeni (SEB) Rootsi panga ökonomistid Klas Eklund ja Anders E. Borg.

SEB on alandanud USA selle aasta majanduskasvu prognoosi 3,1 protsendilt 2,5-le. Nende arvates aitaksid edasised intressialandamised, nõrgem dollar ja madalamad maksud saavutada USA majanduses toibumise juba sügiseks.

Et Rootsis on eratarbimine nõrk, siis ilmselt jääb selle aasta majanduskasv SEBi varem ennustatust 0,4 protsenti nõrgemaks ning on tänavu 3,2 protsenti ja tuleval aastal 3 protsenti. Samal ajal aitab naftahinna alanemine kahandada inflatsioonisurvet.

Sel põhjusel saab Rootsi Pank jätta baasintressi, repomäära kevade jooksul ja ilmselt kauem muutmatult 4 protsendi tasemele, prognoosivad SEBi ökonomistid.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing