Uutel sajakroonistel on viga

09. veebruar 2001, 12:26

Eesti Panga uuel sajakroonisel olevad Lydia Koidula luuleread on lõbus möödapanek, mida oleks saanud vältida, ütleb täna ilmunud Äripäeva nädalalõpulisas Puhkepäev Tartu Ülikooli dotsent Arne Merilai.

Salmi rahatähelt lugedes jääb mulje, et Koidula mõtleb isamaa all Eestit. Tegelikult kuulutab ta aga armastust Soome riigi vastu.

?Rahatähel olev salm on pärit Koidula Kroonlinna-perioodi luuletusest ?Unenägu?, mis kuulub omakorda tsüklisse ?Soome sild?. Tsükkel valmis Koidulal 1881. aastal ning poetess pühendas selle Soome Kirjanduse Seltsi juubelile,? selgitab Merilai.

Merilai hinnangul mängib rahatähel olev salm rahvale vingerpussi. ?See, millest luuletaja räägib, ei tähenda antud kontekstis paraku Eestit, mida oma rahalt tuleks eeldada,? lisas Merilai.

?Pean tõdema, et pank ei olnud asjaga kursis. See stroof on graafiliselt väga tuntud ning seda on palju kasutatud. Rahatähe kui rahva sümbolit arvestades, pidanuks panga valik aga olema teine,? lausus Eesti Panga teabetalituse juhataja Kaja Kell.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing