Lepkson: Ohvitserid teavad tõde

10. veebruar 2001, 01:06

Kui Eesti sõjamehed on tõesti sõjamehed, siis võivad nad oma ausõnaga kinnitada, et peaminister Mart Laar tulistas 1999. aasta kevadel Nursis Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare pilti, ütles endine Võru maavanem Robert Lepikson Postimehele.

Alljärgnev on Robert Lepiksoni intervjuu, mis ilmus laupäevases Postimehes.

Kas vastab tõele, et Savisaare pildi, mille pihta te 1999. aasta mais Võrumaal Nursis tulistasite, tõite laskeharjutustele sihtmärgiks teie?

Ma ei ütle ei ega jah. See pilt oli küll pärit minu laua pealt, aga kelle ettepanekul see laskeharjutustele kaasa võeti, see on omaette küsimus.

Mis pilt see niisugune oli?

See oli Savisaare fännklubi fotonäituse avamise kutse.

Miks te ei taha ütelda, kelle ettepanekul see pilt sihtmärgiks valiti?

Ah, ei taha.

Laar väidab, et Savisaare pildi kinnitasite märklauale teie.

Võibolla hoidsin püssi kah?

Mis relvadest te tulistasite Savisaare pildi pihta?

Seal tulistati igasugustest relvadest. Algul tegime lahinguharjutust, siis vaatasime mõningaid demonstratsioonlaskmisi. Siis oli veel mingi poolomaloominguline püss?

Aga millega te ikkagi pildi pihta tulistasite?

Pumppüssiga.

Väidetavalt pole pumppüssist võimalik A5 formaadis pildi pihta märki lasta, sest lask purustab pildi ainsa lasuga.

Sõltub sellest, milline padrun on pumppüssis.

Kes veel peale teie ja Laari Savisaare pildi pihta tulistas?

Kross ja Tross ja ? ma ei mäleta, kas keegi isamaalastest veel. Nägin mõnda neist esimest korda ja pole enam hästi meeles. (Eerik Niiles Kross oli tol ajal luurekoordinaator ja Jaan Tross peaministri nõunik - toim.).

Kas vastab tõele, et arutasite seda Laariga pärast artikli «Kes pihta ei saa, on Savisaare sõber!» ilmumist Keskerakonna ajalehes Kesknädal?

Ei vasta tõele. Kohtusin Laariga umbes kuu aega enne artikli ilmumist ja ütlesin talle, et solgiämber on õhus, aga ta ei pööranud sellele tähelepanu.
Olen alates septembrist mitu korda eitavalt vastanud Kesknädala soovile sel teemal intervjuud saada, aga ju siis kirjutati see ilmselt teiste ütluste põhjal kokku.

Kas te peate kellegi pildi pihta tulistamist kuriteoks?

Ma ei ole jurist. Pean seda tulistamist kahetsusväärseks vahejuhtumiks. Ma ei taha ka erakondadevahelises arveteõiendamises osaleda, sest olen parteitu.

Miks te kohe pärast juhtunut sellest ei rääkinud, vaid alles nüüd, ligi kaks aastat hiljem?

Keegi ei ole varem selle vastu huvi tundnud. Kui nüüd hakati minult küsima, kas selline asi juhtus, ei hakanud ma midagi varjama, vaid ütlesin, et oli jah nii.

Mis pildist pärast laskmist sai? Kas see on teil alles?

Võib olla küll, aga ma kahtlen, kas suudan seda leida.

Kas peale teie jutu oleks võimalik leida veel mingit kinnitust sellele, et Laar tõepoolest kasutas Savisaare pilti märklauana?

See on võimalik, kui sõjamehed on Eesti riigis tõesti sõjamehed. Seal oli neid terve hulk, kes kõike seda pulli pealt nägid.
Kui neil mälukaotust pole, siis võivad nad oma sõjamehe ausõnaga seda kinnitada.

Mis te arvate, kas Laar peaks nüüd ametist tagasi astuma?

Arvestades Eesti tingimusi ta seda kindlasti ei tee. Ma ei oskagi seisukohta võtta, mida demokraatlikus riigis peaminister sellisel puhul tegema peaks. Eks hinnaku ise kriteeriume, mille järgi nad elavad.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing