Estonia huku üle elanud vahimadrus näeb oma vangistamises vandenõud

Inno Tähismaa 14. veebruar 2001, 08:39

Helsingi Soomes narkoäri eest üheksaks aastaks vangi mõistetud reisilaeva Estonia endine vahimadrus Silver Linde (30) arvab, et Soome politsei lavastas ta kuriteos süüdi Estonia laevahuku pärast.

?Minu juurest ei leitud narkootikume,? ütles Linde eile Helsingi maakonnavanglas Eesti Päevalehele. ?Narkootikumid leiti Ärni Kallase juurest, kes ütles politseile, et sai need minu käest.?

Linde sõnul arreteeriti ta alles kolm nädalat pärast Kallaselt narkootikumide äravõtmist. ?Kujutage ette ? mind mõisteti süüdi Kallase sõnade põhjal,? lausus Linde. ?Aga kui Kallas oleks öelnud, et sai minult kolm kilo uraani, kas siis oleks mind ka selle eest süüdi mõistetud??

Madruse väitel rikkus Soome politsei vahistamisel inimõigusi, kuna ei võimaldanud talle tõlki ega selgitanud vahistatule tema õigusi.

Linde arvab, et narkoärikaks lavastati ta hukkunud reisilaeva Estonia pärast. ?No nüüd tahetakse ju neid uurijaid kinni panna, et need valetasid ja varjasid laevahuku fakte,? ütles Linde. ?Eks mina olen üks tunnistaja, kes on Soome riigile ohtlik, kuna minu tunnistused võivad lõppraporti pea peale pöörata.?

Linde ütles, et temalt saadud ja lõppraportisse kirjutatud tunnistuses võivad olla valed kellaajad, sest teda kuulasid üle mitmed eri keelt rääkivad inimesed, kes püüdsid teda tunnistuste andmisel ka mõjutada.

Madruse sõnul viisid Estonia huku uurijad ta endast nii välja, et ta nõustus ?nende poolt pakutava? tunnistusega. ?Ma tahtsin vaid, et nad mind rahule jätaksid,? rääkis Linde. ?Ütlesin neile, et olgu-olgu, las siis olla nii nagu te tahate, ainult jätke mind ükskord rahule.?


22. jaanuaril mõistis Helsingi ringkonnakohus Silver Linde narkootikumide vedamise eest üheksaks aastaks vangi, mis on pikim eestlasest narkokullerile Soomes mõistetud karistus.

13 kilo amfetamiini smugeldamises süüdi mõistetud Linde töötas vahistamise hetkel laotöölisena Hansatee reisilaeval Meloodia. Süüdistuse järgi aitas Lindet Tõrvandist pärit veoautojuht Ärni Kallas (41), kelle kohus mõistis vangi kuueks aastaks ja kaheksaks kuuks.

Linde sai tuntuks pärast reisilaeva Estonia traagilist hukku 1994. aastal. Laeval vahimadrusena töötanud Linde oli üks pääsenutest.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing