Estonia metalliproovid ajasid Saksa eksperdid tülli

15. veebruar 2001, 08:07

Reisilaevalt Estonia Gregg Bemise sukeldumisekspeditsiooni ajal võetud proovide analüüsimisel vaidlevad Saksa laborid üksteisele vastu; pommiplahvatust väitnud erainstituut süüdistab föderaalset materjalide kontrollimise ametkonda asitõendite hävitamises, kirjutab Eesti Päevaleht.

Clausthal-Zellerfeldis asuv labor kannab tõesti sellist nime nagu ajakirjanik Jutta Rabe kinnitas, ehk DN Materjalide testimise ja -tehnika instituut, kuid tegemist on eraomanduses oleva ülikoolivälise laboriga. Seega Rabe ei valetanud.

Firma asutasid kaks teadlast, kes 1983. aastal lahkusid kohaliku tehnikainstituudist. Üks teadlastest, Volkmar Neubert analüüsis Estonia proove ja leidis neist tõendeid pommiplahvatusest.

Teise labori ? Brandenburgi materjalide kontrollimise ameti, mis Rabe tellimusel Estonia proove kontrollis, direktor Kurt Ziegler eelmise aasta lõpus Eesti Päevalehele nii kindlalt pommiplahvatust väita ei julgenud.

Ajakirja Spiegel palvel analüüsis samu proove ka Saksamaa föderaalne materjalide kontrollimise ametkond (BAM), kuid nemad välistasid pommiplahvatuse täielikult.

Neubert leidis proovist pealmise korrosioonikihi eemaldamisel martensiidi jälgi, mis tekib kõrgel kuumusel metalli karastamisel külmas vees. Neuberti kinnitusel pidi seejuures olema metalli kuumus üle 700? C.

Neubert kinnitas eile Eesti Päevalehele, et ta on kindel martensiidi esinemises Estonialt pärit proovidel. Teadlane süüdistas föderaalametkonda, et see on näidiste puhastamisega hävitanud asitõendeid.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing