PM: tõenäoline on Hansapanga müük

27. veebruar 2001, 08:25

Rootsi pankade SEB ja Swedbanki ühinemise korral võib Eestis müüki minna rootslastele kuuluvast kahest pangast väärtuslikum Hansapank, mis ei pea samas kaasa tooma väikeaktsionäridele pakkumist ning Hansapanga börsilt lahkumist, kirjutab Postimees.

Võrreldes SEB ja Swedbanki turuosasid Balti turul tundub esmapilgul mõistlik Ühispanga müük ning Hansapanga ühendamine koos rootslastele kuuluvate Läti ja Leedu pankadega SEB Swedbanki gruppi. Selle variandi plussiks rootslastele on täielik kontroll Balti turu üle ning piirkonna parimate klientide, internetipanga ja IT-platvormi omamine.

Toodud variandi miinuseks on aga Hansapanga Balti arengute peatamine ehk sisuliselt Hansapanga tulevikuväljavaadete piiramine üksnes Eesti turuga. See toob kaasa eetilise kohustuse teha pakkumine Hansapanga väikeaktsionäridele, mille hind SEB Swedbankile võib küündida 8,4 miljardi kroonini.

Ligi kolm miljardit krooni võiks rootslased samas tagasi teenida Ühispanga müügist ehk sellise variandi hind oleks neile ligi 5,5 miljardit krooni. Samas pidurduvad Hansapanga Balti ambitsioonide lõppemisega oluliselt ka arengud Läti ja Leedu pangandusturul ning rootslaste tulevased kasumiväljavaated.

?Antud variandi korral pole rootslastel kohustust teha väikeaktsionäridele ülevõtupakkumist,? kommenteeris Suprema analüütik Veikko Maripuu. ?Samas on rootslastel selleks moraalne kohustus, sest Hansapanga tulevikuväljavaateid kärbitakse oluliselt. Täna on ikkagi küllalt odavalt võimalik kogu pank kätte saada ning selline on olnud ka SEBi senine taktika.?

Esmapilgul vähem tõenäolisem, kuid samas rahaliselt märksa soodsam oleks SEB Swedbankil müüa Hansapank ning tegutseda Balti turul läbi SEB panga seniste tütarpankade, millele kuulub üle kolmandiku Balti turust.

Selle variandi plussiks on arvestatav rahaline võit, mida toetab müüdava Hansapanga väga hea maine ja Balti strateegia.

Hansapanga väärtus võiks Suprema analüütikute hinnanguil ulatuda 20 miljardi kroonini, millest SEB Swedbanki osalus annaks 11,6 miljardit.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing