PM: Lukase kitsas king

12. märts 2001, 08:16

Kas Eestis on juba liiga palju kõrgharidust? Ühest vastust pole. Üksnes haridusministeerium näib tundvat kogu tõde ja teadvat ka vastust, kirjutab Postimees tänases juhtkirjas.

See on kirjas ministeeriumi kõrghariduse reformi paketis - konkreetse ja vinge sõnumina ennekõike õpihimulistele noortele. Tänavu sügisest soovitakse vähendada riigitellimust kõrgkoolidele 20%. Teisisõnu, Eesti kuude avalik-õiguslikku ülikooli pääseks õppima 660 noort vähem kui mullu.

Ülikoolide hämming ja noorte pahameel on igati mõistetav esmareaktsioon.

Riiklik tellimus peaks rajanema pikemal prognoosil, ilmselt millestki sellisest ta lähtub. Ometi tundub, nagu puuduks meil piisavalt autoriteetne analüüs, tervikprobleemi hõlmav vaade.

Ainult Tallinna Tehnikaülikool võib rahulik olla, nende miinus oleks uuel sügisel kõigest 3%. Teistel kõigub see 15 ja 23 protsendi vahel. Löögi alla jääb ka Tartu Ülikool. Reaal- ja rakendusalade eelistus on avalik ja ilmselge, aga mitte eriti motiveeritud.

Siit ongi vaid kukesamm oletusteni, et ahistavad protsendid on haridusministeeriumis paika pandud isiklike suhete ja lobitöö põhjal, aga mitte kõrghariduse tervikpildist tulenevalt. Tartlased ja pedakad rõhutavad, et riiklikud prioriteedid hariduses peavad olema üldrahvaliku arutelu teema ja mitte mõne ametniku suva.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing