EPL: tippametnike palka võimatu mõõta

19. märts 2001, 08:05

Kas oleksite nõus 12 500kroonise kuupalga eest rahandusministeeriumi kantsleriks või kaitseväe juhatajaks hakkama? küsib Eesti Päevaleht tänases juhtkirjas.

Tõenäoliselt mitte, kui te oma hariduse ja muude omaduste poolest selle ameti jaoks tõesti kõlblik oleksite. Sellepärast, et korralikus erafirmas teeniksite te võrreldava töökoormuse ja vastutusrikkusega ametis rohkem.

Nii pole tegelikult üllatav, et kõrgemate riigiametnike sissetulek on palju suurem, kui võiks järeldada riigiteenistujate palgaastmestikes näpuga järge ajades. Lisaks palgaastme järgsele tasule saavad nad mitmesuguseid vähem või rohkem segase valemi järgi arvutatud lisatasusid ja ?hüvesid.

Põhiline probleem on selles, et palgaosa, mille kõrged riigiametnikud saavad mitmesuguste lisatasude näol, on liiga suur, isegi 100% ringis.

See tähendab, et lisatasude osatähtsust riigiametnike sissetulekus tuleks vähendada ? subjektiivsust oleks palga määramisel siis palju vähem. Aga muud moodi seda ilmselt teha ei õnnestu kui palgaastmestiku järgseid palku muutes, st vähemalt osa astmete palgamäära tõstes.

Koos sellega tuleks kindlasti muuta selgemaks lisatasude määramise süsteem ja kärpida võimalusi maksta tasu mingite erakorraliste tulemuste eest, mida teised peale lisatasu määraja ja saaja kuidagi mõõta või näha ei suuda.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing