23. märts 2001, 00:00

Dagens Industri: Rootsi krooni nõrgenemine USA dollari ja euro suhtes jätkus. Valuuta nõrgenemise põhjus on eelkõige heitlik börsikliima, mis sunnib välisinvestoreid aktsiaid müüma ja seejärel krooni dollari ja euro vastu vahetama. Rootsi maaklerite sõnul on meeleolu paaniline, sest välisinvestorite müügisummad näivad lõputud. Analüütikute hinnangul saab kroon alles siis tugevnema hakata, kui börs keerab tõusule.

Lisaks aitas krooni nõrgenemisele kaasa euro kukkumine dollari kukkumine alla psühholoogilist 0,89 taset. Euro langeb, sest Euroopa pole suutnud USA majandusnõrkusest puutumata jääda. Nõrk Rootsi kroon tuleb kasuks neile firmadele, millel on rohkesti tellimusi dollarites. Need on põhiliselt masina- ja metsatööstusfirmad.

Helsingin Sanomat: Jaapan ja USA annavad kahe peale 40% maailma sisemajanduse kogutoodangust (SKT). Nüüd, kus nende mõlema majanduskasv on raugenud, annab see kohe tunda Aasias ja Euroopas.

Aasia arengupank on kärpinud kõigi Kagu-Aasia riikide selle aasta majanduskasvu prognoose, näiteks Lõuna-Korea SKT kasv on alandatud 6 protsendilt 3,9-le. Majanduskasvu aeglustumise põhjus on kõigil sama: USAsse ja Jaapanisse mineva ekspordi vähenemine. Hiina ekspordi 20?30protsendiline kasv on langenud nulli lähedale ning Lõuna-Korea, Taiwani ja Singapuri majanduskasv jäi 2000. a viimases kvartalis 12 protsendiga miinusesse.

Dagens Industri: USA tarkvarafirma Microsoft ja Saksa kontsern Siemens sõlmivad globaalse koostöö lepingu, mille väärtus on 39 miljardit krooni. Lepingu kohaselt hakkavad firmad koos arendama ja müüma ühiseid lahendusi mobiiltelefonide vallas. Seda teatas Siemensi esindaja Volker Jung Hannoveris Cebiti messil.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:17
Otsi:

Ava täpsem otsing