EPL: riik lõpetab katuseremondi

05. aprill 2001, 08:12

Riikliku Kinnisvara Aktsiaseltsi (RKV) ? firma, mis haldab kõiki riigile kuuluvaid kinnisvaraobjekte ? loomisest loodab valitsus vaat et saja ime sündimist, kirjutab Eesti Päevaleht tänases juhtkirjas.

Remondiraha kulutatakse otstarbekamalt, hoonete haldamine läheb odavamaks ja kvaliteet paremaks. Hoonete ehitamist, ostmist ja müümist kaalutakse riigi kui terviku, mitte üksnes üksiku ministeeriumi huvidest lähtudes. Riigi kinnisvara võileivahinnaga maha sahkerdamine või supersoodsa hinnaga rendile andmine kaob. Riigieelarve raha jagamisega kaasnevatest vaidlustest kaob kõige aeganõudvam (aga sageli kõige tühisem) küsimustering.

Et tegelikult ka umbes niimoodi läheb, kui kinnisvarafirma oma töö käima saab, on täiesti võimalik. Igasugu erihuvisid ? näiteks kantsleri kabinetile mõttetult luksusliku remondi tegemist ? oleks siis praegusest palju raskem läbi suruda, sest otsustaja oleks kantslerist kaugel ja teda piiraksid praegusest objektiivsemad kulunormid.

Probleemid, mis RKV loomisega kaasneda võivad, tulenevad põhiliselt sellest, et RKV ei ole tüüpiline kasumit taotlev ettevõte, mis tegutseb konkurentsi tingimustes. Seega sõltub väga palju firma tegemisi korraldavatest ja piiravatest reeglitest. Vaevalt on need täiuslikud, eriti esimestel tegevusaastatel.

Nii ei saa siiski täiesti kindel olla, et RKV-st saab kindlasti eriliselt efektiivne asutus, võib saada ka keskpärane riigifirma, mis keskpärase kvaliteediga kallivõitu teenust osutab.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing