Rahandusministeeriumi kommentaar THI muutusele I kvartalis 2001

Inno Tähismaa 20. aprill 2001, 11:58

2001. aasta algul toimus oodatud inflatsioonitempo kiirenemine. Tarbijahinnaindeks kasvas käesoleva aasta esimeses kvartalis 5,9% võrreldes eelneva aastaga. Suurematest kaubagruppidest on kõige rohkem aastaga kallinenud tervishoid (10,4%), põhiliselt seoses 5%lise käibemaksuga ravimitele.

Käesoleva aasta esimese kvartali tarbijahindade tõusule on suurt mõju avaldanud administratiivselt reguleeritavate hindade tõus. Jaanuaris tõusid 24% võrra tarbija ostukorvis elektrihinnad seoses tariifide muutmisega, veebruaris hinnad Tallinna ühistranspordis, märtsis aga mootorikütuse hinnad, kuna hinnasõda kütuseturul lõppes ning kütusemüüjad hakkasid taastama kasumimarginaale. Kokku kasvasid administratiivselt reguleeritavad hinnad võrreldes eelneva aastaga esimeses kvartalis 7,3%.

Kui administratiivselt reguleeritavate hindade tõus oli ette teada, siis toiduainete nii suur hinnatõus (7,2% võrreldes eelneva aastaga) oli mõnevõrra ootamatu. Eriti suurt mõju on tarbijahindade kasvule avaldanud liha- ja piimatoodete hinnad. Liha ja lihatooted on eelmise aastaga võrreldes kallinenud 11,2%, piim ja piimatooted 9,0%.

Toit ja administratiivselt reguleeritavad hinnad veavad ilmselt tarbijahindu üles ka lähitulevikus. Aasta teisel poolel on oodata tarbijahindade kasvutempode aeglustumist.

Rahandusministeeriumi majandusuudiste kommentaaridega saate tutvuda meie koduleheküljel www.fin.ee, valides alajaotuse majandus.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing