Haigekassa hülgab sanatooriumid

30. mai 2001, 08:18

Haigekassa on võtmas sanatoorset ravivõimalust nii astmahaigetelt lastelt kui infarktijärgset puhkust vajavatelt tööliselt - ravi tuleb oma taskust kinni maksta, sest haigekassa tellimus sanatooriumidelt on vähenenud kordades, kirjutab Postimees.

Haigekassa 1999. ja 2000. aasta eelarvetes oli taastusraviks ette nähtud 40 miljonit krooni. Tänavu enam eelarves taastusravi jaoks eraldi rida ei ole, juba mullu läks lõviosa selleks ettenähtud summadest sanatooriumide asemel haiglate taastusraviosakondadele.

Nüüd tellib haigekassa raviteenuseid haiglatelt, mis siis kulutavad seda taastusravile vastavalt lepingule.

Eesti Haigekassa ravikindlustushüvitiste osakonna juhataja Helvi Tarien loeb ette sotsiaalministeeriumi tellimusel valminud Eesti taastusravi ja füüsikalise meditsiini arengukava, kus seisab, et sanatooriumid peaks olema orienteeritud taastusravile, töötavad aga praegu paraku peamiselt puhkekodudena.

Tellimus sanatooriumilt on esimese nelja kuuga võrreldes mullu sama ajaga vähenenud ligikaudu kaks korda, aga haiged lapsed pole peaarst Heli Rasva kinnitusel kuhugi kadunud.

Ravi tellijaks on haigekassa, vaid üksikud pered võivad endale Rasva kinnitusel lubada ema ja lapse 437 krooni maksva sanatooriumipäeva kinnimaksmist. ?Ma arvan, et haiglate taastusraviosakonnad ei paku sanatooriumidest paremat teenust,? lausus Rasva.

Haigekassa ostis mullu sanatooriumidelt ravi kokku 4,8 miljoni krooni eest, mis tähendas tasuta ravi 2100-2200 inimesele. ?Tänavust skoori pole sisuliselt avatud,? tunnistas Eesti Kuurort- ja Taastusravi Liidu juhatuse esimees ja Värska sanatooriumi juhataja Vello Saar.

Sanatooriumid on üritanud taastusravi vajalikkust haigekassa funktsionääridele Saare kinnitusel aastaid selgeks teha, aga kahjuks ei ole sellest kasu.

Eesti õitsvad sanatooriumid töötavadki Saare kinnitusel peamiselt soomlase tervise parandamise nimel, vaid vähem kui veerand mullu sanatooriumides käinutest olid Eesti elanikud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing