Pühapäev 26. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

ELi juhid: Iiri otsus ei mõjuta ELi laienemist

Inno Tähismaa 15. juuni 2001, 17:30

Täna Rootsis Göteborgis kohtunud Euroopa Liidu riikide juhid kinnitasid, et Iiri otsus jätta ELi laienemist puudutav Nizza leping kinnitamata ei katkesta ELi laienemisprotsessi.

Võimalik laienemine 12sse uude riiki sattus Reutersi teatel küsimärgi alla eile, kui Euroopa liidrid kohtusid USA presidendi George Bushiga, kes neid nahutas vähese tähelepanu eest idanaabrite suhtes. Täna on Bush Poolas, kus peab kõne Euroopa tuleviku teemal.

Jätkuvat toetust laienemisele kinnitas Saksamaa juht Gerhard Schröder. Tema sõnul on sõnum Göteborgist selge ja positiivne. ?Signaal Göteborgist on väga oluline- laienemisprotsess jätkub aktiivselt, Nizza lepingu üle ei saa diskuteerida ja laienemisprotsess on pöördumatu,? ütles ta.

?Ma arvan, et seda ootavad ka kandidaatriigid ja nemad vajavad samuti seda signaali, et läbi viia oma kohalikud reformid,? lisas ta. Tema sõnul tuleb iirlaste otsust austada, aga ei saa lubada, et see pidurdab laienemisprotsessi.

Saksamaa näeb laienemisest suurt kasu, sest keskne positsioon Euroopas aitab ittalaienemise puhul suurendada kaubavahetust läbi Saksamaa.

Ka Itaalia juht Silvio Berlusconi avaldas laienemisele tunnustust vaatamata Itaalia majandusminister Giulio Tremonti väidetele, et enne itta laienemist tuleb üles ehitada Itaalia vaene lõunaosa.

Göteborgi kohtumise võõrustaja Rootsi oli lootnud oma 6kuulise Euroopa Liidu eesistuja aja lõppedes teada anda laienemise ajakava, ent pidi tunnistama lootuste luhtumist. ?Me ei oska veel täpselt öelda, millal kandidaatriigid liikmeks saavad, kuid olen kindel, et on võimalik luua mingit selgust ajakavades,? ütles ELi asjade juht Rootsis Lars Danielsson.

ELi juhtide kohtumisega ühinevad homme ka kandidaatriikide juhid. Kõige kaugemale on läbirääkimised edenenud Küprosel ja Ungaril, järgnevad Sloveenia, Eesti ja T?ehhi. Ülejäänud kandidaadid on Poola, Slovakkia, Läti, Leedu, Bulgaaria, Rumeenia ja Malta.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing