Eesti taotleb euroliidult põlevkivile eristaatust

18. juuni 2001, 08:11

Põlevkivi kui kohaliku maavara kaevandamine ja kasutamine on Eestile oluline küsimus ja seepärast on Eesti pidanud intensiivseid kõnelusi, tagamaks Euroopa Liidu toetus Ida-Virumaa põlevkivisektori restruktureerimise rahastamisele ja tööpuuduse leevendamisele, kirjutab Postimees.

84 protsenti kogu maailma põlevkivist kaevandatakse Eestis. Heal tasemel on siinsed põlevkivialased teadusuuringud. Põlevkiviuuringute instituut Tallinna Tehnikaülikooli juures ja mitmed teised teadusasutused uurivad põlevkiviga seotud erinevaid aspekte, sealhulgas ka uute tehnoloogiate kasutuselevõttu.

?Oleme teadvustanud, et see sektor vajaks tulevikus ELi raha, sest uute keskkonnasäästlike tehnoloogiate väljatöötamine põlevkivikeemia- ja energeetikatööstuses vajab sadu miljoneid kroone. Meil on küll oskusteave, kuid napib raha. Eestist võiks kujuneda ELi põlevkiviuuringute keskus, mis aitaks kaasa ka Eesti teadusuuringutele,? ütles välisministeeriumi asekantsler Alar Streimann.

Eestil on raske paigutada põlevkiviprobleeme ELi konteksti. ?Oleme uurinud, mida on tehtud Saksamaal söetööstuse restruktureerimisel ja Ida-Saksamaal ligniidi kaevandamisega. Meiega sarnaste probleemide lahendamisel pole häid näiteid palju, liigume edasi sammhaaval,? märkis Streimann. Igal juhul jätab Eesti tema sõnul endale õiguse erimeetmete rakendamiseks.

Põlevkivi on spetsiifiline Eesti probleem. Euroopa Komisjoni laienemisvolinik Günter Verheugen ütles, et komisjon on teadlik Eesti taotlustest seoses põlevkiviga, ja kinnitas, et selles küsimuses kõnelused jätkuvad.

Mingit tähtaega põlevkiviprobleemide lahendamiseks Eestil pole, Alar Streimann loodab, et aasta lõpuks on suures osas lahendused käes. Näiteks keskkonnaküsimustes on üleminekuperioodid juba kindlaks määratud, kuid rahastamisküsimuste üle pole kõnelused veel alanud, need jäävad ühinemisläbirääkimiste lõppfaasi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing