Eesti põllumajandustoodang kahaneb

03. august 2001, 12:08

Statistikaamti avaldatud ülevaates põllumajandusest 2000. aastal selgub, et Eesti põllumajanduse kogutoodang on kümne iseseisvusaasta jooksul vähenenud ümmarguselt kaks korda ja see vähenemine pole lakanud tänaseni.

Majandusanalüütik Heido Vitsur kirjutab <#Vaba Euroopa=http://www.vabaeuroopa.org/artiklid/2001/08/majandus.20010802100105.asp> majanduskommentaaris, et Eestis näikse senini olevat märkamata jäänud, et kui arenenud riikides moodustabki põllumajandus sisetoodangust ainult kaks-kolm protsenti, moodustab ka seal toit elanike lõpptarbimisest umbes kolmandiku, ja et toiduse tootmisega seotu omab seal ligikaudu sama suurt osa ka kogu majanduses, sealhulgas töökohtade arvus.

Viimane asjaolu näitab põllumajandusega seonduvat aga täiesti teises valguses kui põllumajanduse osatähtsus sisetoodangus ja selgitab, miks lisaks julgeolekukaalutlustele kaitseb enamik riike kõikjal nii kiivalt oma väikesearvulise põllumeeskonna huve: olgu selleks siis WTO läbirääkimised või siseriiklikud eelarvedebatid.

Eestis aga pole senini nähtud midagi halba selles, et meie põllumehed peavad omal jõul võistlema end tolli-, sanitaar- ja kvoodibarjääride taha peitunud ja eksporditoetusi nautivate võistlejatega teistest riikidest ja et kogu maaelu on selle tulemusel alla käinud. Pealegi tundub mulle, et suur osa rahvast on sellise poliitikaga olnud päri, kuivõrd see on kindlustanud meile lühiajalises perspektiivis odavamad toiduainete hinnad.

Kuid reaalsete konkurentsitingimustega mittearvestamise kõrval on Eesti põllumajandust ilmselt veelgi raskemini mõjutanud kujutelm, nagu oleks pool sajandit hiljem olnud võimalik taastada ja efektiivselt tööle rakendada suure osa 200 tuhandest omaaegsest talundist.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing