Venemaa ohustab OPECi naftapoliitikat

24. august 2001, 09:52

Kuigi Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon (OPEC) otsib võimalusi naftatootmise edasiseks vähendamiseks, on Venemaa samal ajal oma naftatoodangut ja -eksporti suurendanud, kirjutab New York Times.

Venemaa järjest kasvav naftaeksport on ohustamas OPECi katseid toetada nafta hinda tingimustes, kus majanduskasv ja nõudlus nafta järele aeglustub, väidavad analüütikud. OPEC on sel aastal vähendanud naftatoodangut juba kolm korda kokku 13 protsendi ulatuses. Venemaa on aga selle aja jooksul toodangut suurendanud 7 protsenti 466 000 barrelini ööpäevas, s.t. rohkem kui ükski teine kartelli mitte kuuluv riik.


Venemaa naftaeksport kasvab lähiajal veelgi pärast seda, valmivad kaks uut torujuhet Lääne- ja Mustale merele. Deutsce Banki hinnangul kasvab Venemaa ja Kasahstani naftaeksport 2005. aastaks 45 protsenti.

Kuigi Venemaa valitsus on senini formaalselt toetanud OPECi poliitikat hindade toetamiseks. Praktikas pole aga selleks, et kompaniid oleksid naftaekspordiga tagasihoidlikumad, tehtud midagi. Nüüdseks on naftaekspordi suurendamine muutumas Venemaa ametlikuks poliitikaks.

Möödunud nädalal teatas vastne kütuse- ja energeetikaminister Igor Jusufov pessikonverentsil, et Venemaa ei ole nõus OPECi seisukohtadega.

Venemaa on suurim OPECisse mittekuuluv naftatootja jäädes maha vaid Saudi Araabiast.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing