Neljapäev 8. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Valijameeste kohti saab Tallinnas vaid võimuliit

30. august 2001, 08:11

Tallinna volikogu suurim poliitiline jõud Keskerakond ei saa pealinnast tõenäoliselt presidendivalimistele ainsatki esindajat, sest linnavolikogu võimuliit on kümne valijakoha jagamise juba omavahel paika pannud, kirjutab Postimees.

Postimehe andmetel saavutasid Tallinna võimuliidu osapooled oma juhtide tasemel esialgse kokkuleppe, et Isamaaliit saadab Tallinnast 21. septembril Estonia kontserdisaali neli esindajat, Reformierakond kolm, vene koalitsioonipoliitikud kaks ja Mõõdukad ühe valijamehe.

Ametlikult kinnitatud lepingut veel pole, kuid selline jaotus vastab koalitsiooni omavahelisele jõudude paigutusele pealinnas. Lisaks valitseb Tallinna koalitsioonis üksmeel, et Edgar Savisaare juhitavale Keskerakonnale pole tarvis ühtki valijamehe kohta jätta.

?Mina nimetaksin seda mustaks stsenaariumiks,? märkis Postimehele volikogu keskfraktsiooni esimees Toivo Tootsen.

Keskerakonda ähvardab pealinnas valijameestest ilmajäämine hoolimata sellest, et nende fraktsiooni kuulub tervelt 21 rahvaesindajat Tallinna 64liikmelises volikogus. Veel kolm linnavolinikku - Tatjana Vassiljeva, Pavel Starostin ning Elmar Sepp - on tänavu Keskerakonda astunud, nii et Savisaare partei kontrollib pealinna volikogus 24 häält.

?Valijamehed otsustab volikogu suur saal,? märkis eile Tallinna linnavolikogu esimees Rein Voog (Reformierakond). Tema sõnul tuleb valimine suure tõenäosusega 6. septembril volikogu korralisel istungil.

Valijameeste valimise protseduuri ei kirjuta volikogule ette seadus, vaid see on iga omavalitsuse enese otsustada.

Tallinnas on igal volinikul salajasel hääletusel kümme häält, mis annab koalitsioonile võimaluse valida üksnes endale sobivaid valijamehi. Voogi teatel on selline reglement pealinnas kinnitatud juba enne eelmisi presidendivalimisi 1996. aastal.

Peeter Kreitzbergi valijameestest pealinnas ilma jääv Keskerakond kavatseb selle vastu teravat protesti avaldada. Lisaks üritab tsentripartei veel viimase hetke päästeaktsiooni Riigikogus, katsudes muuta presidendivalimiste seadust.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing