Hetkekokkuvõte terroriaktist

12. september 2001, 18:48

Viimastel tundidel saabunud info põhjal üritab USA katstroofitagajärgede kiiremaks ületamiseks taastada igapäevarutiini ja süsteemide töötamise. Uuesti avatakse tsiviillennuväljad, börsianalüütikud soovitavad paanikat vältida, New Yorki linnapea Rudolph Giuliani räägib juba terroriaktsioonis kokkukukkunud World Trade Centeri uuesti üles ehitamisest.

USA president George W. Bushi viimatise avalduse kohaselt on sooritatud rünnakute puhul tegemist 'sõjalise aktiga' ning USA kavatseb kasutada kõiki ressursse vaenlase võitmiseks. Samas on kostnud hääli, et äärmuslikud karistusoperatsioonid ei pruugi terrorismivastases võitluses anda soovitud tulemust, pigem vastupidi.

NATO jaoks tähendab USA vastane terrorirünnak sõja kuulutamist. Sõjalise bloki liikmesriigid peavad hetkel aru, kas tuleb asuda kollektiivsele kaitsele. NATO asutamislepingu paragrahvi viis kohaselt on liikmed kohustatud asuma ühisele kaitsele, kui partneritest kedagi rünnatakse. Otsus pole veel tehtud.

FBI tegeleb nelja surmalennuki reisijate nimekirjade analüüsimisega, et välja selgitada, kas reisijate seas oli reisilennuki juhtimise kogemuse või vastava koolitusega inimesi. Uurimisorganid on pea 100-protsendiliselt veendunud, et rünnakute taga on Saudi Araabia päritolu terrorist Osama bin Ladeniga - mees kes varemgi ameerikavastastaste aktidega silma paistnud.

Koduses Eestis on turvalisuse kaalutlustel suletud USA saatkonna esine tänav. Investeerimispanga LHV üks omanikke Rain Lõhmus lohutab, et Eesti majandusele ei tule seekord nii suurt lööki, kui see oli Vene kriisi ajal paari aasta eest. Lõhmuse sõnul pole paanikaks põhjust.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing