Paisutatud riigieelarve kava võib minna kärpimisele

28. september 2001, 08:47

Esimest korda mitme viimase aasta jooksul asub riigikogu arutama järgmise aasta eelarve eelnõu mahus, mis võib parlamendis suurenemise asemel hoopis kahaneda, kirjutab Postimees.

Kahanemise poolt räägib asjaolu, et riigieelarve projekti lõplik kokkupanek Mart Laari valitsuses sattus 18. septembrile - vaid nädal pärast seda, kui terroristid rammisid New Yorgis ja Washingtonis pilvelõhkujaid ja kaitseministeeriumi hoonet kolme lennukiga.

Pärast terrorirünnakut USAs räägivad analüütikud enamikus meediakanalites võimalikust ülemaailmsest majanduskriisist, igal juhul aga jätkuvast majanduskliima külmenemisest USAs, mis ei jäta mõju avaldamata ka Euroopas ja Eestis.

Rahandusministeerium pole pidanud siiski vajalikuks muuta prognoosi, et järgmise aasta majanduskasv tuleb Eestis nominaalselt 8,8 protsenti. Sellest moodustab sisemajanduse kogutoodangu kasv viis ja tarbijahinnaindeks ehk inflatsioon 3,8 protsenti.

Sama prognoosi põhjal on järgmise aasta riigieelarve maht tõusnud 33,448 miljardi kroonini eelmise aasta 29,786 miljardi vastu, mis tähendab kokku tulude ja kulude 12,3protsendilist kasvu.

Järgmisel aastal on Eestisse oodata veel 1,44 miljardit krooni välisabi, mis tähendab riigi tegelike kulude ja tulude mahu tõusu 34,889 miljardi kroonini.

Võrreldes varasemate aastatega jätab tänavu eelarvele oma pitseri see, et peamiselt vasak- ja maaerakondadest koosnev opositsioon on asunud ootamatult kritiseerima paremerakondade poolt domineeritud valitsust, leides eelarvekavas liigset õhku.

Nii esines Keskerakonda kuuluv riigikogu rahanduskomisjoni liige Olev Raju juba kolmapäeval mitmes teleintervjuus avaldustega, et ta ei näe katet eelarveprojektis võrreldes eelmise aastaga planeeritud kasvule.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing