Voolu kõikumine jääb tuvastamata

28. september 2001, 08:25

Ehkki õhtustel tipptundidel lülituvad voolukõikumise tõttu välja arvutid, kärssavad läbi kodumasinad ja vilguvad tuled, pole tarbijal võimalust lasta sõltumatul eksperdil üha kallineva elektri kvaliteeti kontrollida, kirjutab Postimees.

Tartus Sõbra tänaval elaval Urmas Uffertil tekitas pidevalt probleeme madal elektripinge, sest tema maja asub elektriliini lõpus.

?Tippkoormuse ajal vajus ikka pinge päris ära,? meenutas Uffert. ?See tähendab, et tuled põlevad tuhmimalt, kodumasinad töötavad aeglasemalt, kuid voolumõõtja töötab ikka endise kiirusega ehk peab ebaõiglaselt palju elektri eest maksma.?

Sama probleem on ka sadadel maaperekondadel, kelle talud asuvad alajaamadest kaugel ning voolupinge ulatub kohati vaid 180 voldini nõutava 220 asemel.

Ufferti probleemi lahendas veidi elektriliinide vahetus, kuid elektrikvaliteedi parandamiseni maapiirkondades Eesti Energia tõenäoliselt lähiaastatel ei jõua, sest probleeme tekitab isegi liinivarguste ja tormide tulemusel kadunud elektriühenduse taastamine.

Eesti Energia Teeninduse turundusdirektor Jaanus Arukaevu tunnistas, et mitmes piirkonnas on tõesti probleeme elektri kvaliteediga. ?Nüüdsest on koos uute hindadega meil õigus teha halvema kvaliteediga elektrile allahindlust püsitasu osas,? märkis Arukaevu.

Tarbijale tähendaks see parimal juhul 20kroonise kuutasu ja peakaitsme püsitasu osas kokkuhoidu. Küsitavaks jääb samas, kes ja mille alusel langetab otsuste elektri kvaliteedi ja allahindluse osas.

?Oleme arutanud, kuidas elektri kvaliteeti kontrollida, ning selle metoodika väljatöötamine on meil ka järgmise aasta tööplaanis,? rääkis energiaturu inspektsiooni peadirektori asetäitja Margus Kasepalu. ?Selge, et elektri kvaliteeti saavad kontrollida vaid selleks akrediteeritud ettevõtted elektrimüüja teadmata.?

Kasepalu sõnul saavad elektri kvaliteedi osas vaielda vaid need elektritarbijad, kellel on Eesti Energiaga lepinguline suhe. Praegu on Eesti Energia 550 000 kliendist leping vaid 59 protsendil.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing