Pühapäev 26. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Bin Ladeni-suguste pangaarveid kaitseb Eestis seadus

28. september 2001, 08:30

Eesti seadused ei luba finantsasutusel ilma omaniku loata sulgeda ühtki pangakontot.

'See küsimus on praegu igati aktuaalne,' möönab siiski Eesti Panga avalike suhete nõunik Janno Toots, pidades silmas ameeriklaste nõuet bin Ladeni ja tema toetajate kontode külmutamiseks, kirjutab SL Õhtuleht.

Lõplikku arvamust pole Eesti Pank järelevalveorganina veel koostanud.

'Kui rääkida konkreetselt terrorismikahtlusest, siis olemasolevaid kontosid saab blokeerida või neilt väljamakseid piirata praegu ainult riigikogu seadusandliku aktiga,' teatab Toots.

Ta viitab Soomele, kus sama mure. 'Ma tean, et ka soomlased on arutanud võimalikku seadusemuutmist,' nendib nõunik.

Ameerika Ühendriigid on nimelt teatanud, et ei suhtle enam pankadega, kes terroristide arvete külmutamiseks valmis pole. Kuid Eestis pole hetkel võimalik midagi teha. 'Selle teemaga me siin Eesti Pangas muidugi praegu tegeleme ja ilmselt paari päeva pärast selgub, kuidas olukord laheneb,' kinnitab Toots.

'Ainult väga kindla tõendi korral saab pank ilmselt teatud kahtlase kontoga midagi ette võtta,' nendib nõunik Toots. 'Aga lihtsalt nii, et pangale mingi konto väga ei meeldi ja ta selle omanikule teatamata sulgeb - see pole võimalik,' on Toots kindel, et rahandusasutustel võimalusi isetegevuseks pole. 'Konto sulgemiseks peab olema teatud sanktsioon, kas uurimisorganite arvamus või otsus, mis võimaldaks seda teha. Tegelikult on sellised asjad alati kohati päris vaieldavad,' arvab ametnik.

Ka Hansapanga suhtekorralduse spetsialisti Kristiina Tambergi sõnul pole pangal näiteks bin Ladeni konto sulgemiseks eriti tegutsemisvabadust.

'Kuigi krediidiasutuste seaduse järgi on pangal õigus valida, keda teenindada ja keda mitte, ei saa me sulgeda juba avatud kontot, millel on summad peal,' kinnitab Tamberg. 'Konto sulgemiseks tuleb meil võtta ühendust kliendiga ja paluda tal kanda olemasolevad vahendid mujale või võtta sularahas välja,' räägib Tamberg ja lisab, et sel juhul, kui kliendi suhtes on algatatud kriminaalasi, saab konto blokeerida politsei korraldusel.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing