Lennart Meri nõuab lahkudes üle poole miljoni maksvat valvet

05. oktoober 2001, 08:56

President Lennart Meri, kes annab esmaspäeval Toompeal Arnold Rüütlile üle ametiraha ja riigitüüri, tahab, et politseiametnikest ihukaitsjad ja valvurid jätkaksid ka seejärel turvalisuse tagamist tema Rohuneeme kodus, kirjutab Postimees.

Presidendi kantseleist peaministrile lähetatud taotluses tahab uuest nädalast tavakodanikuks muutuv Meri, et peaminister säilitaks talle lisaks praegusele ööpäevasele elektroonilisele ning mehitatud koduvalvele ka autojuht-turvamehe.

Praegu istub politseiinspektor ööpäev läbi presidendi Rohuneeme poolsaare tipus asuva traataiaga piiratud eramu väravaputkas, registreerib saabuvaid sõidukeid ja kutsutud külalisi ning lubab neid sisse.

Lisaks politseinikule valvavad Meri Rohuneeme poolsaare tipus asuvat krunti ka presidendi kantselei kulul paigaldatud valvekaamerad ja liikumisandurid, mis registreerivad sisenemise 6,9 hektari suurusele maavaldusele.

Presidendi ametihüvede seadus näeb ette, et pärast ametivolituste lõppemist on riigipeal õigus saada oma kasutusse tööruumid, kasutada nõunikku ja sekretäri ning ametiautot ja autojuhiteenuseid. Vajaduse korral määrab peaminister presidendile pärast ametivolituste lõppemist kaitse.

Postimehe andmetel võib esmaspäevasel ameti üleandmise tseremoonial riigikogu istungitesaalis tekkida olukord, kus seni Merit turvanud ihukaitsja ei tea, kas astuda uue presidendi selja taha või jääda kaitsma ametist lahkunud riigipead, sest peaminister pole Meri kaitsmise küsimust otsustanud.

Julgestuspolitsei direktor Ain Lepikult ütles Postimehele, et pole saanud seni ühtki korraldust muuta Meri kaitsmist alates tulevast esmaspäevast, kui too ameti maha paneb.

Politseidirektori andmetel kulub ainuüksi Meri kaitsmisega ööpäev läbi tegeleva valvemeeskonna palkadeks 434 000 krooni aastas, lisaks kulud riietusele, relvadele ja tehnikale. ?Ööpäevase mehitatud valveposti suuruseks on kehtestatud arvestuslikult 5,45 inimest,? selgitas Lepikult.

Kui Meri kasutusse jääb alles ka politseiametnikust autojuht-turvamees, suureneb ekspresidendi kaitsmiseks vajalik summa veelgi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing