Eestil edusammud panganduses ja rahanduses

12. november 2001, 13:42

Täna avalikustatud majandusvabaduse indeksis on Eesti tõusis aastaga kümme kohta neljandale kohale.

Indeks näitab, et aastaga on tehtud edusamme panganduses, rahanduses, monetaarpoliitikas, samuti palkades ja hindades. Halvim näitaja 3,5 punktiga on valitsuskulude suur osakaal Eesti rahvuslikust kodutoodangust.

1) Kaubanduspoliitika 1 (enne 1) ? Peamiselt tollivaba riik. Tollid toidukaupadele ja põllumajandussaadustele nende riikide suhtes, kellega puudub vabakaubandusleping, on WTO tollipraktika piires.

2) Üldine maksukoormus 3.5 (enne 3.5) ? Valitsuskulud moodustasid 35,8% SKP-st, mida peetakse väga suureks. Maksumäärad on samas madalad, mis parandab üldnäitajat. Tunnustatakse proportsionaalset 26protsendilist tulumaksumäära. Sellegipoolest Eesti reitingus halvim näitaja.

3) Valitsuse sekkumine majandusse 2 (enne 2) ? Valitsus tarbib 24% (enne 22,6%) SKPst. Riigiettevõtted andsid 1,5% (enne 1,9%) Eesti kogutuludest.

4) Monetaarpoliitika 2 (enne 3) ? inflatsioonitempo langeb.

5) Välisinvesteeringud ja kapitali vaba liikumine 1 (enne 1) ? Tunnustatakse piirangute puudumist kapitali liikumisele ja kasumi repatrieerimisele. Väliskapital võib omandada kinnisvara, tema kohtlemine on võrdne kodumaise kapitaliga.

6) Pangandus ja rahandus 1 (enne 2) ? Hästi arenenud, kommertspangad pakuvad laia teenuste valikut. Tunnustatkse piirangute vähesust. Reitingut parandas Optiva panga müük Sampole.

7) Palgad ja hinnad 1 (enne 2) ? Turg määrab palgad ja hinnad, piirmäärad on jäänud vaid kütusele ja üürile.

8) Õigussüsteem 2 (enne 2) ? Tunnustatakse valitsusest sõltumatust ja liikumist efektiivse omandiõiguste kaitse suunas.

9) Piirangud ja bürokraatia 2 (enne 2) ? Tunnustatakse piirangute läbipaistvust ja ühetaolisust. Märgitakse ära kohatist liigset bürokraatiat ja võimalust altkäemaksuks. Ettevõtlusega alustamine on lihtne ja korruptsioonivaba.

10) Must turg 2.5 (enne 2) ? Ainus näitaja, mis on aastaga halvenenud. Must turg, eriti intellektuaalse omandi puhul, on keskmise aktiivsusega.

Majandusvabaduse indeksi 2002. ja 2001. aasta seletuskirjadest Eesti kohta (lühendatult).

Uudise koostas Mati Feldmann

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing