Omavalitsus võib planeeringu tegemise erainvestoritele jätta

15. november 2001, 10:07

Seaduse järgi on detailplaneeringu koostamine omavalitsuse ülesanne, erandina võib selle anda ka erainvestorile. Eestis on erand reegliks muutunud - kohalik omavalitsus annab huvitatud isikule üle detailplaneeringu koostamise ja rahastamise õiguse ning hiljem ei hüvita sentigi, kirjutab Postimees.

Olev Kasak soovis 1996. aastal laiendada Pärnus Karja tänaval asuvat krunti reservmaaga. Tollane linnavalitsus oli sooviga nõus, kuid krundi suurendamiseks tuli algatada detailplaneering.

Linnavalitsus leppis Kasakuga kokku, et viimane teeb asjaajamise kiirendamiseks detailplaneeringu kogu Suur-Sepa, Karja, Aia ja Väike-Posti tänavate vahelisele alale. Tollane abilinnapea Väino Moor oli nõus sellega, et oma krundi detailplaneeringu koostamise eest maksab Kasak ise, ülejäänud osa hüvitab linnavalitsus. Olev Kasak ja Väino Moor allkirjastasid 1997. aasta 20. mail vastavasisulise lepingu.

Olev Kasak tasus detailplaneeringu koostanud arhitektuuribüroole Luhse Tuhal 64 900 krooni. Pärnu linnavolikogu kiitis detailplaneeringu arhitektide pakutud kujul heaks. ?Meie krundi osa kogu detailplaneeringust ulatus vaid 6,2 protsendini ehk pisut üle 4000 krooni. Et detailplaneering maksis 64 900 krooni, pidi Pärnu linn tasuma 60 824 krooni,? rääkis Kasak.

Vahepeal aga on vahetunud Pärnus kaks korda võim. Uued linnavõimud pole Kasakule seni sentigi hüvitanud.

Linnapea Einar Kelder rõhutas tänavu suvel Kasakule saadetud kirjas, et tegelikult pidigi Karja 5 kinnistu omanik kogu kvartali detailplaneeringu koostama oma kulul, sest detailplaneeringuta poleks ta oma krundil saanud nagunii midagi teha. Veel teatas linnapea, et planeerimis- ja ehitusseadus ei näe hoopiski ette omavalitsusele kohustust niisuguseid kulutusi hüvitada.

Pärnu linnavalitsuse jurist Kertu Mirka tunnistas, et üldiselt on detailplaneeringute koostamise korraldamine kohaliku omavalitsuse ülesanne. Kuid omavalitsus võib anda huvitatud isikule üle detailplaneeringu koostamise ja rahastamise õiguse ning hiljem ei hüvita mingeid kulutusi.

Tegelikkuses on erand muutunud üldreegliks ja detailplaneeringu koostamise ning rahastamise õigus on erainvestorile paljudel juhtudel antud isegi siis, kui tegemist on linnaehituslikult kesksete piirkondadega. Keskkonnaministeeriumi andmetel ongi Eestis tavaks kujunenud, et kohalik omavalitsus annab detailplaneeringu koostamise ja rahastamise õiguse asjast huvitatud isikule.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing