Riigikohtunikud sooviksid piirata kohtussekaebamise võimalusi

27. november 2001, 08:20

Riigikohtu esimees Uno Lõhmus ning riigikohtunik Eerik Kergandberg soovitavad kohtussekaebamise võimalusi mõningatel juhtudel piirata, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Mõningate asjade esimeseks kohtuastmeks võiks olla kas ringkonnakohtus või riigikohtus,? ütles Lõhmus. ?Siis jääks ära see, et näiteks valitsuse akte arutatakse mõne linna halduskohtus.?

Lõhmus rääkis eile Tallinnas Eesti Õiguskeskuse seminaril, et rahvusvaheline standard näeb ette rohkem võimalusi edasikaebamiseks kriminaalasjades, mitte aga tsiviil- ja haldusasjades, kuid Eestis on vastupidi.

?Rahvusvaheline standard (Euroopa inimõiguste konventsioon ? toim) ütleb ka, et igal inimesel on õigus asja kohtulikule lahendamisele mõistliku aja piires,? lausus Lõhmus. ?Mida rohkem on aga edasikaebamise võimalusi, seda pikem on õigusemõistmise protsess.?

Riigikohtunik Eerik Kergandberg ütles, et seadusandja peaks kaaluma, kas Eestis kehtiv kolmeastmeline kohtusüsteem on efektiivne. ?Piiratud apellatsioon korrigeeriks ka seda suhtumist kohtutes, et pole mõtet siin tööd teha, küll järgmise astme kohus sellega tegeleb,? ütles ta.

Justiitsminister Märt Rask nõustus, et Eestis ei peeta tihtilugu esimese astme kohtu otsust millekski, kuid rõhutas, et esimese astme kohtu otsus on siiski teise ja kolmanda astme kohtutele aluseks, kas nõustuda või vaielda selle kohtuotsuse üle.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing