Eesti elanike sissetulekud ja kulutused III kvartalis ei muutunud

Inno Tähismaa 28. november 2001, 09:12

Tänavu III kvartalis leibkonnaliikme kuu keskmine netosissetulek võrreldes tänavuse teise kvartaliga oluliselt ei muutunud, teatas statistikaamet.

Kolmandas kvartalis oli leibkonnaliikme kuu keskmine netosissetulek 2264 krooni ja väljaminek 2364 krooni.

Muutus netosissetuleku allikate struktuur. Kõige enam suurenes tulu põllumajanduslikust individuaalsest töisest tegevusest (66 krooni), suurenedes netosissetuleku struktuuris 1%-lt 4%-le.

Sissetulek palgatööst moodustas leibkonnaliikme kuukeskmisest netosissetulekust 1471 krooni ehk 65%. Palgatööst saadava sissetuleku osatähtsus vähenes 4%, mis oli tingitud puhkusteperioodist. Maal oli leibkonnaliikme netosissetulek 22% väiksem kui linnas. Samal ajal oli maal leibkonnaliikme sissetulek individuaalsest töisest tegevusest III kvartalis üle kahe korra suurem kui linnas. Põllumajanduslikust tegevusest saadava tulu suurenemine III kvartalis on sesoonne, sest siis algab valminud saagi realiseerimine.

2001. aasta II kvartaliga võrreldes leibkonnaliikme kuukeskmine väljaminek oluliselt ei muutunud, küll aga muutus väljaminekute struktuur. Puhkusteperioodile iseloomulikult suurenesid III kvartalis kulutused vabale ajale (23%). Oluliselt suurenesid ka muud kulutused (28%) ning kulutused majapidamisele (18%). Toidukulutuste 8%-lisele suurenemisele aitas kaasa kolmandiku võrra kerkinud värske kala ja kartuli hind. Seoses hoidiste sissetegemise hooaja algusega suurenes suhkru ostukogus ligi kaks korda. Suhkrule tehtud kulutuste suurenemist mõjutas ka suhkru hinnatõus (9%). Vähenesid kulutused tervishoiule (22%) ja eluasemele (20%). Eluasemele tehtud kulutuste vähenemine on III kvartalile iseloomulik, kuna pole eluaseme kütmisega seotud kulutusi. Toit ja eluase moodustasid 46% leibkonnaliikme väljaminekust.

2001. aasta III kvartalis oli ühe inimese 30 päeva arvestuslik elatusmiinimum 1282 krooni, millest 681 krooni maksis arvestuslik minimaalne toidukorv. Elatusmiinimumi ligi 6% vähenemine võrreldes II kvartaliga on seotud peamiselt küttekulutuste vähenemisega.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing