EPL: riigipea otsevalimine muutub ebatõenäoliseks

02. jaanuar 2004, 08:01

Võimuliidu lubadusest anda järgmise riigipea selgitamine rahva kätesse kipub saama koalitsioonileppe täitmata punkt.

Veelgi tõenäolisemalt kukub läbi plaan seadustada presidendi otsevalimine 13. juunil, kirjutas eelmise aasta viimane Eesti Päevaleht.

Europarlamendi valimistega ühe päeval on valitsusliit lubanud korraldada rahvahääletuse põhiseaduse muutmiseks. Selle veksli elluviimist takistavad erakondade seinast seina arvamused ja pakilised tähtajad.

Põhiseadusesse kirja pandud ajakava kohustab poliitikuid lõpetama põhiseaduse ja presidendi valimiskorra muutmise eelnõu teise lugemise juba veebruari algul. Et küsimus jõuaks rahvahääletusele, tuleb Riigikogul eelnõu hiljemalt 12. märtsil kolmandal lugemisel vähemalt 61 poolthäälega heaks kiita. ?Pean üsna reaalseks, et parlament ei jõua seda õigeks ajaks teha,? ütles Rahvaliidu fraktsiooni aseesimees Jaak Allik, keda polnud ka eelnõu esitajate seas.

Dokumendile kirjutas kevadel alla 71 Res Publica, Reformierakonna, Rahvaliidu ja Keskerakonna liiget. ?Riigiõiguslik mõte on edasi arenenud. Paljud algatajad on teinud eelnõusse parandusi ja täiendusi, et muuta presidendi pädevust,? kahtles kiires tempos ka õiguskomisjoni esimees Märt Rask.

Tema sõnul seisavad ees tõsised arutelud ja valikud, mida ei saa teha muuseas. Valimissüsteemi kiire ringitegemise vastased leidsid äsja liitlase president Arnold Rüütlis, kes ütles Postimehele, et asja seadustamisega pole mõtet tõtata. Enne tuleb Riigikogul palju tööd teha ja rahvaga nõu pidada, sõnas Rüütel.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing