PM: Kodus lapse ravimine võtab emadelt palgaraha

19. jaanuar 2004, 08:05

Pärast lapsepuhkust esimest aastat tööle käivad emad saavad lapsega haiguslehel olles vaid minimaalset hüvitist.

Eelmisel aastal lapsepuhkuselt tööle naasnud tallinlanna Liivi Joasoon võttis lapse haigestudes töövõimetuslehe, kuid avastas siis, et oodatud 100protsendilisele töötasule vastava summa asemel kandis haigekassa talle üle vaid raha, mis ei katnud isegi lapse rohtude maksumust, kirjutab Postimees.

Nii sai noor ema teada aprillikuus jõustunud seadusemuudatusest, mille kohaselt võetakse töövõimetushüvitiste arvutamisel arvesse mitte käesoleval aastal, vaid haigusjuhtumile eelnenud kalendriaastal makstud sotsiaalmaks. Lapsega kodus olevad emad sotsiaalmaksu ei maksa.

«Kaotasin suure hulga raha. Õnneks on olemas vanemad, kes välja aitasid,» rääkis Joasoon. «Nüüd väldin võimalusel haiguslehe võtmist, sest rahakott ei kannata kodusolemist lihtsalt välja.»

Teine Postimehega vestelnud ema naasis lapsepuhkuselt tööle septembris ja sai samalaadse üllatuse osaliseks. «Ka siis, kui mul jääb laps haigeks 2004. aasta detsembris, saan ma hooldushüvitist ikka 2003. aasta tulu järgi, mis on väga ebaõiglane,» leidis ta.

Sotsiaalministeeriumi tervishoiusoakonna peaspetsialist Riina Paal tunnistas, et eelmise aasta aprillist jõustunud ravikindlustuse seaduse paragrahvid ei tee tõesti erandeid sotsiaalse või mõne muu tunnuse põhjal.

«Miks on nii? Haigekassa saab andmed isiku tulude kohta otse maksuameti andmebaasist elektronkandjal, mis lihtsustab oluliselt hüvitise arvutamise protsessi, samuti on sel moel loodud eeldused vigadeta andmetöötluseks ning erinevatest allikatest laekuvad tulud saavad arvesse võetud,» selgitas Paal.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing