Väliskaubanduse käive näitas detsembris kiiret kasvu

06. veebruar 2004, 11:41

Detsembri väliskaubandust iseloomustas nii ekspordi kui impordi kiire kasv, teatasid majandus- ja rahandusministeerium.

Ekspordi kasv kiirenes eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 18,8 protsendini ja impordi kasvutempo 20,4 protsendini. Kaubavahetuse puudujääk suurenes 1,8 mld kroonilt 2,7 mld kroonini. Terve eelmise aasta jooksul suurenes kaupade väljavedu 9,7 protsenti ja sissevedu 12,9 protsenti.

Ekspordi kasv tulenes nii muutustest allhanketööstuses kui ka normaalekspordi ja -impordi kasvu suurenemisest. Impordi kasvutempo kiirenemist toetasid normaalimpordi ja töötlemiseks sisse toodud kaupade mahu kasvu tõus.

Allhanketööstuse ekspordi kasvu kiirendas elektroonikatööstus, mida kinnitas ka pikaajalise languse läbinud Soome elektroonikatööstuse tootmismahu kasv 2003. aasta detsembris. Eesti allhanketööstust virgutas metallitööstuse toodangu väljavedu, mille väga kiire kasv detsembris tulenes teraseterminali toodangu suuremahulisest teele lähetamisest. Normaalekspordi kasvu tõus oli seotud metallitööstuse kiire arengu ning sõiduautode osade ja omatoodetud mööbli suurenenud väljaveoga.

Omatoodete ekspordis suurima osatähtsusega puidu ja puidutoodete väljavedu jäi aga alla eelmise aasta taseme, mille üheks põhjuseks võisid olla probleemid toorme varumisel, märkis majandusministeerium.

Pikka aega madalseisus olnud välisnõudlus aga taastub, kinnitas rahandusministeerium. Oodatakse Eesti olulisima kaubanduspartneri, Euroopa Liidu, majanduskasvu kiirenemist. Euroopa majandusagentide kindlustunne kasvab, ettevõtjad prognoosivad tellimuste ja eksporttoodangu kasvu.

Sarnaselt Euroopaga suurenes jaanuaris ka Eesti tootjate kindlustunne, seda eelkõige tänu oodatava tootmismahu ja tootjahindade kasvu tõttu järgmisel kolmel kuul, samas hinnang eksporttellimuste arvule küsitluse hetkel jaanuaris oli suhteliselt pessimistlik. Üle poole ettevõtetest tõid tootmist takistava peamise tegurina välja ebapiisava nõudluse.

Kaubandusbilansi defitsiidi märgatavat alanemist lähikuudel näha ei ole, kuna Eesti kaubanduspartnerite majandus taastub aeglaselt ning dollari rekordmadal kurss euro suhtes soosib importi ning pärsib eksporti. Puudujääki mõjutavad ka mitmed suurprojektid, mis vajavad importsisendeid masinate, seadmete ning transpordivahendite näol.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing