Laupäev 25. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

PM: Ekspert soovitab amprite arvu optimeerida

02. märts 2004, 08:08

Enamiku tarbijate peakaitsmed on vajalikust mitu korda suuremad, mistõttu oleks ampritasu lisandumise korral mõistlik üleliigsetest ampritest loobuda.

Eesti Energia kavandatavates uutes elektrihindades on suurimaks muutuseks kahekroonise ampritasu lisandumine kõigile elektritarbijatele ning oluline ampritasude tõus hinnapakettides, kus peakaitsme püsitasu on juba täna olemas, kirjutas Postimees.

Kui põhipakettides tähendab kümme kasutult seisvat amprit 240kroonist lisakulu aastas, siis elektriga kütjatelt võtab vajalikust kümne ampri võrra võimsam peakaitse aastas ligi 2000 krooni.

«Kohati on peakaitsmed isegi ligi kolm korda suuremad, kui vaja oleks, sest igaks juhuks on küsitud suuremaid peakaitsmeid ning seni on see ka tasuta käes olnud,» rääkis elektrifirma KH Energia-Konsult peadirektor Heino Harak.

Tema sõnul tasuks arvestada vajalik peakaitsme suurus suuremate tarbimiskohtade - pesumasina, sooja vee boileri, elektripliidi ja elektriradiaatorite - võimsuste järgi.

Näiteks 2,2-kilovatise (kW) võimsusega pesumasin nõuab 10 amprit ja 6 kW elektripliit 27 amprit. Samas kui need kolmefaasilise ühenduse puhul erinevate faaside vahel ära jagada, on ka vajalik peakaitsme suurus väiksem.

Eesti Energia soovituse kohaselt peaks tarbijal, kellel lisaks tavapärastele olmeseadmetele ja koduelektroonikale on kuni 1 kW võimsusega elektrikütteseade, olema kolmefaasilise ühenduse korral 16 ampri suurune peakaitse.

Kui samadel tingimustel on lisaks ka elektripliit ja boiler, siis soovitatakse 20amprist peakaitset. Kui lisaks eeltoodud elektriseadmetele on elektrikütte võimsus ligi 5 kW, soovitatakse sel juhul juba 25amprilist peakaitset.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing