Putin võib hiiglasliku haldusreformi järel jääda võimule kauemaks

19. märts 2004, 17:44

Kremlis valmistatakse ette haldusreformi, mille järel lähiaastatel tekib 8 uut regiooni praeguse 89 asemel, kirjutab Moskovskije Novosti.

Veel 2001. aastal tehti majandusarengu ministeeriumile ülesandeks põhjendada Venemaa regioonide ühendamise otstarbekust. Kaheaastase töö järel tehti esimene katse - koos duumavalimistega viidi läbi referendum Komi-Permi autonoomse ringkonna ja Permi oblasti ühendamise kohta. Üllatuslikult toetas seda koguni 90% elanikkonnast ning Kremli poliittehnoloogid mõistsid: ühendamise protsess on täiesti juhitav.

Praegu on regionaalliidrid muutunud praktiliselt kohalikeks oligarhideks. Kõigil on hästi ülesehitatud äri: kaubandusketid, osalus tehastes ja ettevõtetes, meediaväljaanded. Lisaks on väiksemad regioonid erinevate finantsgrupeeringute kontrolli all: T?ukotka on Abramovit?i pärusmaa, Taimõril valitseb Interros, Vologdas Severstal, Lipetskis Novolipetski metallurgiakombinaat jne. Mida väiksem on regioon, seda kergem on oligarhil seal võim usurpeerida. Seega raiub ühendamine läbi gordioni sõlme - kuberneride jalge alt lüüakse nende majanduslik baas, oligarhide mõjuvõim murtakse.

Ajalehe arvates on regioonide ühendamine suitsukatteks ka teisele operatsioonile. Nimelt võib saada uueks tähtsaks võimuorganiks Kõrgem Riiginõukogu (VGS), mille esimeheks saaks Vladimir Putin.

lt;#Newsru.com=http://newsru.com/russia/19mar2004/peredel.html gt;
lt;#MN=http://www.mn.ru/issue.php?2004-10-8 gt;

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing