Keskkonnaministeerium: me ei loobu Natura-alade esitamisest

23. märts 2004, 17:23

Me ei loobu Natura alade esitamisest, teatas keskkonnaministeerium vastuseks tänases Äripäevas ilmunud loole.

Järgneb keskkonnaministeeriumi vastus (muutmata kujul ? toim.).

Tänases Äripäevas ilmunud artikli (<#vt siit= http://www.aripaev.ee/2594/uud_uudidx_259402.html>) pealkirjast võib jääda ekslik mulje nagu keskkonnaministeerium loobuks üldse Natura 2000 maade esitamisest Euroopa Komisjonile 1. maiks.

1.maiks esitab keskkonnaministeerium Euroopa Komisjonile Natura 2000 eelvalikualad. Neid väljaspool kaitsealasid asuvaid eelvalikualasid, mille omanik on selgelt Natura-ala moodustamise vastu, Euroopa Komisjonile ei esitata. Küll aga kehtestatakse neil aladel ajutised väga leebed piirangud majandustegevusele, mis tähendab et elu võib seal üldjoontes jätkuda samamoodi kui seni.

Keskkonnaminister Villu Reiljani sõnul ei ole ajutiste kaitsealade moodustamise puhul põhjust ärevust tunda, sest kaitsealade moodustamine hakkab toimuma eraomanikega läbirääkimiste teel.

'Usun, et eestlased põlise loodusrahvana oskavad kõrgele kohale seada meie ühiseid huve ja seetõttu on ka meie lastel ja lastelastel võimalik saada osa rikkumata loodusest,' märkis Reiljan.

Ajutiste kaitsealade moodustamise eesmärk on tagada sama hea keskkonnaseisund kui seal on praegu. Paljud alad on meil väärtuslikud just seetõttu, et inimene nende eest hoolitseb, nt karjatab loomi rannaniidul. Kui aasta jooksul otsustatakse sinna siiski hoiu- või kaitseala moodustada, siis räägitakse ka see enne põhjalikult maaomanikuga läbi ning keskkonnateenistus ja maaomanik püüavad koos leida mõlemale poolele sobivat lahendust. Näiteks pakub riik ühe alternatiivina välja võimaluse maad ümber vahetada.

Äripäeva artiklis mainitud 10 000 eraomanikku saab kõne alla tulla ainult arvestades ka olemasolevaid kaitsealasid ja neid alasid, kus juba praegu kehtivad looduskaitselised piirangud.

Lõpliku otsuse Natura-alade üle langetab Euroopa Komisjon. Eesti ülesanne on anda kogu protsessi kohta objektiivset infot. Üle on paisutatud mõnede huvigruppide hirm eelvalikualade moodustamise ees.

Juhul kui Euroopa Komisjon peab meie poolt esitatud alade valimit ebapiisavaks, esitab keskkonnaministeerium aasta lõpuks täiendavad alad eelvalikualade hulgast. Ajutiste piirangute kehtestamine tagab, et nende alade ökoloogiline väärtus ei kahjustu Euroopa Liiduga läbirääkimisprotsessi ajal.

Keskkonnaministeerium on saanud kodanikelt üle 700 arvamuse ja ettepaneku, millest võib järeldada, et inimesed hoolivad loodusest ning neile läheb korda, mis Eesti keskkonnas toimub. Oleme saanud ka palju positiivset tagasisidet, sh omanike soove laiendada eelvalikualade piire nende maale.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing