Aprillis kiirendasid inflatsiooni kallimad mootorikütused ja toidukaubad

07. mai 2004, 11:09

Aprilli hinnatõusu peamiseks põhjuseks oli toidukaupade kallinemine ning mootorikütuse hinnalanguse raugemine.

Aastaseks tarbijahindade kasvuks kujunes 1,3 protsenti, mis oli kiirem märtsi 0,4 protsendilisest kasvust, teatas rahandusministeerium.

Olulist mõju avaldas ka eluaseme- ja sideteenuste hinnatõus. Eluasemeteenuste kallinemise tingisid jaanuaris mõnes Eesti linnas tõusnud kommunaalteenuste hinnad, mistõttu antud mõju avaldub tarbijahinnaindeksis kogu aasta vältel.

Märtsiga võrreldes kallinesid oluliselt transpordi- ja sideteenuste hinnad. Transporditeenuste kallinemise põhjuseks oli jätkuvalt tõusva nafta maailmaturu hinna tõttu kallinenud mootorikütuste hinnad. Sideteenuste hinnatõusu tingis märtsis toimunud sooduskampaaniate lõppemine.

Toidukaupade hinnatõusule avaldas survet enne Euroopa Liiduga liitumist suurenenud nõudlus suhkru, soola ja tangainete järele. Samas püsisid nende kaupade tootjahinnad stabiilsetena.

Eurotsooni inflatsioon tõusis aprillis esialgsel hinnangul märtsi 1,7 protsendilt 2 protsendile. Kiirenenud hinnakasvu taga oli mootorikütuste kallinemine.

Siiski ei ole kõrge nafta maailmaturuhinna mõju reaalsetes hindades niivõrd suur, kuna dollar on tunduvalt odavam kui aasta tagasi. Kui mai alguse kõrged naftahinnad peaksid püsima terve maikuu jooksul, on oodata eurotsooni inflatsiooni kiirenemist üle 2 protsendi.

Eesti tarbijahinnad peaksid mais jätkama kasvu, enam avaldavad mõju 1. maist jõustunud uued kütuseaktsiisimäärad ning lisaks kõrge nafta maailmaturuhind, mis lisab survet hindade tõstmisele.

Samuti kallinevad teatud toidukaubad, kuna seoses Euroopa Liiduga liitumisega kehtestati kolmandatest riikidest imporditavatele kaupadele tollimaks ja kaotati mitmed ekspordisubsiidiumid.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing