Tootmismaht töötlevas tööstuses jäi maikuuga samale tasemele

22. juuli 2004, 12:13

Juunikuus kasvas tootmismaht töötlevas tööstuses 8 protsenti võrreldes eelmise aasta sama ajaga, tööpäevade arvuga korrigeeritud kasv ulatus 5,2 protsendini.

Maikuuga võrreldes jäi tootmismaht praktiliselt muutumatuks, analüüsib majandusministeerium.

Toiduainetööstuse areng jätkus ka juunis kiires tempos, mis oli tingitud järjest suurenevatest ekspordimahtudest. Võrreldes eelmise aastaga on tootmismahud kasvanud kõigis toiduainetööstuse allharudes peale kalatööstuse.

Piimatoodete tootmismaht ületas aastatagust taset 21,9 protsenti, lihatoodete ja jookide tootmismahud kasvasid aastaga rohkem kui kümnendiku võrra. Just piimatoodete tootmises on ekspordimahud kõige enam suurenenud, juunis oli eksport ligi kaks korda suurem kui aasta eest. Samas on märkimisväärselt kasvanud ka müük siseturule.

Aktiivne ehitustegevus on suurendanud nõudlust puidutööstuse toodangu järele, samuti on kasvanud müük välisturgudele. Juunikuu tootmismaht oli 27,9 protsenti suurem kui 2003. aastal samal ajal. Kohaliku toorme puuduses tegeldakse aina enam importtoorme ümbertöötlemisega.

Metallitööstuse ja transpordivahendite tootmises ei olnud olukord juunis kuigi hea. Ekspordi vähenemise tõttu langesid juba mais metalli ja metalltoodete tootmismahud, samasugused arengud leidsid aset ka juunis. Osaliselt võib see olla tingitud kallinenud importtoorme ning selle tagajärjel tõusnud tootjahindade kasvust.

Seoses maailmaturu nõudluse kasvuga on sel aastal hästi läinud elektroonika ja sideseadmete tootjatel. Tootmismahud antud sektorites olid juunis kolmandiku võrra suuremad kui eelmisel aastal samal ajal, müügi kasv kajastub praktiliselt üks-ühele ekspordituludes.

Ettevõtjate ootused lähituleviku osas olid juunis üldiselt positiivsed. Konjunktuuriinstituudi poolt läbi viidud küsitluse põhjal suurenesid tellimused, sealhulgas eksporttellimused. Lähema kolme kuu jooksul loodetakse tootmismahtusid veelgi kasvatada, vähenemist prognoositakse aga tekstiilitööstuses ning metallitööstuses.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing