EPL: Vihm hävitab kolmandiku kartulisaagist

03. august 2004, 08:59

Rohkem kui kolmandik Eesti kartulisaagist on hävimas, teravilja saatuse otsustab ilm.

?Maa on veest läbi imbunud, igas väiksemaski lohus on loik,? ütles Eesti Päevalehele Kohila vallas asuva Jakobsoni talu peremees Arvo Jakobson. ?Kui vagu vaadata, on see isegi seest vett täis.?

Kartulimaad on Jakobsonil 40 hektarit, sellest kolmandik tänavu tõenäoliselt saaki ei anna. ?Sealt, kus on vesi vahel, pole enam midagi loota. Kui tavaliselt tuleb umbes 35 000 kilo hektarilt, siis tänavu on 25 000 juba väga hea saak,? nentis ta. Oma kahjusid hindab Jakobson 300?400 tuhande krooni ligi. ?Veekogus on sel aastal lihtsalt liiga suur ja teraviljast tundlikum kartul ei kannata seda välja,? tõdes ta.

Ka Eestimaa Talupidajate Keskliidu juhatuse esimehe Ilmar Haagi sõnul on ilmastikuolud soosinud pigem Lõuna- ja Kesk-Eesti põllupidajaid. ?Kuppelaladel ei jää vesi põllule pidama, vaid jookseb ära,? ütles ta.

Kõige trööstitumas olukorras on tema sõnul kartulikasvatajad. ?Neid, kel kartulisaak selleks aastaks ühel pool on, on palju,? rääkis ta. ?Liigniiskuse ja suhtelise sooja tõttu on laialdaselt tekkinud varremädanikku, vabariigi kogusaagist võib hävida tunduvalt rohkem kui kolmandik.?

Ka söödavarumine on vihmade tõttu takerdunud ? põllumeestel peaks praegu käsil olema juba teine või kolmas niide, ent paljud pole teinud veel esimestki. ?On põlde, kuhu ei saa üldse peale ja seetõttu on igasugune söödavarumine probleemne,? lausus Haag.

Selle aasta teraviljasaak on veel suuresti ilmastikuolude teha. ?Kui suured tuuled ja vihmad jätkuvad, võib see saagi kardinaalselt aia taha keerata, sest vili lamandub,? sõnas Haag.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing