Elektritarbimine lööb rekordeid

20. jaanuar 2006, 13:06

Eesti elektritarbimine on külmade ilmadega jõudnud rekordtasemele, teatas Eesti Energia.

Eile õhtul oli tarbimine 1539 MW ning täna hommikul 1529 MW. Tavapärase talveilmaga on Eesti sisemaine elektrivajadus kuni 1300 MW.

Seoses käreda pakasega on Eesti sisemaine elektritarbimine jõudnud viimaste aastate kõrgemale tasemele, ületades ka 2003. aasta külma talve tippkoormuse. Narva Elektrijaamades on töös üheksa energiaplokki, mis suudavad kasvanud tarbimise rahuldada. Vajadusel saab lisaks käivitada veel kaks energiaplokki.

Eesti Energia elektrivõrgud on kasvanud koormustele vastu pidanud. Esinenud on üksikuid ülekoormusest tingitud kaitseseadmete väljalülitumisi, mida rikkebrigaadid on taaslülitamas käinud. Tugeva külma tõttu on katkenud ka mõni õhuliin, kuna käreda pakasega tõmbuvad liinijuhtmed pingule ja võivad katkeda.

Ülekoormusele reageerib esimesena majapidamise elektrisüsteem ning maja peakaitse lülitab elektrivarustuse välja. Sellisel juhul on mõistlik mõni elektrit tarbiv seade vooluvõrgust vähemaks võtta ning seejärel kaitse uuesti sisse lülitada. Kui ülekoormuse tõttu läheb elekter välja lähimast alajaamast ja seda ka peale elektrimeeste taaslülitamist, tuleb samuti vooluvõrgust mõni seade vähemaks võtta. See aitab hajutada liinide ülekoormamist. Seni on ülekoormusi esinenud peamiselt endistes suvilapiirkondades, kus nüüd elatakse aastaringi, ning mille sise- ja välisliinid ei olnud selleks otstarbeks projekteeritud. Samas on mõned ülekoormuse juhtumid olnud ka linnades.

Seoses suurenenud koormustega võivad ohtlikult kuumeneda majapidamiste ja ettevõtete sisejuhtmestikud ning elektrikilbid. Seega palub Eesti Energia erilist tähelepanu, et korrast ära juhtmestik või elektrikilp ei põhjustaks tarbimise suurenemisel tulekahju.

Tulenevalt pakasest on Eesti Energia ära jätnud tavapärased elektrivõrgu hooldustööd, mis eeldaksid elektrikatkestust ning mida saab soojemate ilmade saabumiseni edasi lükata. Samuti on ajutiselt peatatud võlgnike elektri väljalülitumine.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing