Lääne-Eesti karjamaad võivad erandkorras saada eurotoetust

25. jaanuar 2006, 09:28

Euroopa Komisjon peab maksta Hiiumaa, Saaremaa, Läänemaa ja Pärnumaa karjamaadele põllumajandustoetusi juhul, kui kadastike või puude liituvus ei ületa 50%.

Põllumajandusministeerium kavandab vastava määruse muutmisel arvestada Lääne- Eesti ja saarte ajaloolisi traditsioone ja pinnase iseärasust.

Pool-looduslikel kooslustel asuvatele karjamaana kasutatavatele püsirohumaadele kehtestatakse erisus, mis lubab jätkata seal põllumajandustoetuste maksmist juhul, kui kadastike või puude (kui neid ei kasvatata puidutootmise eesmärgil) liituvus ei ületa 50%. Selline tase on läbi räägitud ka Keskkonnaministeeriumi ekspertidega, kes kinnitavad seisukohta, et suurema liituvuse puhul ei piisa pool-looduslikul kooslusel asuva rohumaa korrashoiuks karjatamisest.

Toetuskõlblikkuse hindamisel tuleb lähtuda eelkõige põllumajandusmaa definitsioonist ning selle kasutamisest kooskõlas Euroopa Komisjoni määruse 796/2004 artikliga 8. Puudega maal peab olema võimalik läbi viia põllumajanduslikku tegevust samamoodi, nagu puudeta alal. Karjatatava ala taimkate peab olema piisav loomade söötmiseks ja karjatamine peab seal ka tegelikult toimuma. Maa korrashoiuks ebapiisava arvu loomade olemasolul tuleb rohumaad niita.

Komisjoniga räägiti läbi ka ühtse pindalatoetuse maksmise seostamine tuulekaera leviku tõkestamise abinõude kasutuselevõtuga. Kui kasutataval maal leidub tuulekaera, kuid Taimetoodangu Inspektsiooni (TTI) ei ole ettenähtud korras teavitatud, vähendatakse ühtset pindalatoetust kuni 5%.

Tuulekaera leviku tõkestamiseks on kehtestatud eraldi tõrjeabinõude määrus ning kõigil maakasutajatel on juba praegu Maaelu ja põllumajandusturu korraldamise seaduses sätestatud kohustus tõkestada tuulekaera levikut ning tuulekaera leidmisel sellest koheselt TTI-d teavitada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing