Pühapäev 19. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Maksumaksjad: tubakaaktsiisi tõstmine on põhiseadusega vastuolus

29. märts 2006, 16:13

Eesti Maksumaksjate Liit esitas täna õiguskantslerile avalduse, milles palutakse kontrollida mitme aktsiisi seaduse sätte kooskõla põhiseadusega.

Avalduses öeldakse, et riigikogus 7. detsembril 2005 vastu võetud aktsiisiseaduse muudatuse tulemusena kiirendati tubaka aktsiisimäära tõusu tuues see varem seaduses sätestatust aasta võrra ettepoole. Vastav kõrgem aktsiisi määr rakendub 1. juulist 2006.

Riigikohus on oma 1994 aasta lahendis viidanud, et tähtajalise maksusoodustuse rakendamist peab võimaldama kuni vastava tähtaja lõpuni.

EML on seisukohal, et tähtajaliselt kehtestatud maksumäär tekitab seaduse adressaadis samasuguse õiguspärase ootuse nagu tähtajaline maksuvabastus või mistahes muu iseloomuga soodustav norm.

Kuna seni kehtinud aktsiisiseadus sätestas aktsiisimäärad tähtajaliselt, siis on nende ebasoodsas suunas muutmine õiguskindluse põhimõttega vastuolus.

EML on varem pöördunud ka vabariigi presidendi poole samasisulise taotlusega. President kuulutas aga aktsiisiseaduse muudatused välja.

Kui õiguskantsler leiab, et aktsiisimäärade tõus on põhiseadusega kooskõlas, jääb ettevõtjatele üksnes võimalus algatada kohtus põhiseaduslikkuse järelevalve menetlus.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing