PM: Soome vanad arvutimonitorid risustasid Lahemaa rahvusparki

28. aprill 2006, 07:29

Keskkonnakaitsjad kahtlustavad, et soomlaste kasutatud elektroonikaga äritsev Eesti firma viskab aegunud tehnika lõpuks lihtsalt metsa alla.

Pilt, mis avaneb Lahemaa rahvuspargis Kuusalu valla Nõmmeveski külas, on masendav. Lisaks sellele, et looduskaitsealale on oma prügi visanud kohalikud elanikud, tekkis sinna talvel hunnik ligi poolesajast kasutatud arvutimonitoride korpustest, kirjutab Postimees.

Seda sellest hoolimata, et tegemist on Lahemaa sihtkaitsevööndiga, kus on igasugune majandustegevus keelatud, rääkimata prügi metsa alla kuhjamisest.

Näiteks puruks pekstud kuvarite pliiklaasikillud, mis on kaetud mürgise fosforiga, olid tundmatud lagastajad visanud samas vedelenud vana külmkapi sisse.

Kuusalu valla keskkonnaspetsialist Priit Adler pakkus, et tegemist on vanade, ilmselt Soomest toodud monitoridega. Eestisse võidi need tema sõnul tuua just seepärast, et monitorid vaikses kohas metsa alla visata ja niimoodi utiliseerimistasudest kõrvale hiilida.

Monitoride Soome päritolule viitavad soomekeelsed kleebised ning ka neile markeriga kirjutatud märksõnad.

Keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna juhataja Peeter Eek rääkis, et mõnikümmend metsa visatud monitori pole küll teab mis suur kogus, sest neid kogutakse tavaliselt tonnide kaupa. 'Samas kuuluvad kõikvõimalikud kineskoobid ohtlike jäätmete hulka,' sõnas Eek. 'Kes iganes selle koorma sinna maha kallas, rikkus jäätmeseadust väga räigel moel.'


ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing