Börsikommentaar: hoiustage raha edasi

07. juuni 2006, 10:08

Mais kiirenes Statistikaameti andemetel Eestis tarbijahinnainflatsioon.

Kui veel aprillis kasvasid tarbijahinnad aastaga 4,3 protsenti, siis mais juba 4,7 protsenti.

Seega, kui hoiustate raha pankades, kaotate tänu inflatsioonile kindlasti raha ostujõudu. Näiteks kaheaastastele hoiustele maksavad pangad intressiks 2,65 protsenti kuni 3,85 protsenti, seega maksavad hoiustajad raha pangas hoidmise eest inflatsioonile lõivuks 1-2 protsenti aastas. Kelle raha seisab arvelduskontol, kaotab veelgi enam raha ostujõudu.

Hoiustajad on meie majanduse anonüümsed kuldsponsorid.

Eelpooltoodu ei tähenda muidugi seda, et see raha peaks liikuma aktsiatesse. Arvelduseks vajalike vahendite koht on arvelduskontol ja mingisugune hädareserv võiks olla lühiajalistes hoiustes ehk rahaturu- või võlakirjafondis.

Kuid kui inflatsioon on laenuintressidest kõrgem, sööb see ka laenusumma ostujõudu. Kui Eesti keskpank ajaks iseseisvat laenupoliitikat, siis tõstaks keskpank intressi. Paraku seisab Eesti pank hea vaid valuutakursi stabiilsuse eest euro suhtes, mitte aga raha ostujõu säilimise eest. Kommertspangad aga ei tõsta hoiuseintresse, kuna välismaalt saaks raha odavamalt. Surnud ring. Seega, võimalus kaitsta end inflatsiooni vastu on võtta madala intressiga eluasemelaenu ja osta ülikalleid eluasemeid. Kui aktsiaturud tõuseksid, oleks raha koht seal. Praeguses seisus on muidugi lihtsam raha ära tarbida.

Kõige lihtsam on muidugi mitte midagi teha - las raha vedeleb edasi arvelduskontol.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing