Rahandusministeerium: Eesti majanduskasv oli üks Euroopa Liidu kiiremaid

04. september 2006, 14:02

Eesti majanduse teise kvartali 12protsendiline kasvutempo oli üks Euroopa Liidu (EL) kiiremaid, kommenteeris rahandusministeerium statistikaameti tänast teadet.

ELi riikide majanduskasv ulatus teises kvartalis 2,2 protsendini.

Suurima panuse andis eksport, kuigi impordi veelgi kiirema tõusu tõttu oli kaupade ja teenuste bilansi mõju majanduskasvule negatiivne. Eksporti paisutas enim kaupade, peamiselt mineraalse kütuse, eksport. Teenuste eksport oli seevastu endiselt tagasihoidlik. Impordi tugeva kasvu tõi kaasa nii kaupade kui teenuste jõuline sissevedu. Importi toetas peamiselt mineraalse kütuse, masinate ja seadmete ning transpordivahendite sissevedu, teenuste importi aga veoteenuste sisseost.

Tugeva panuse majanduskasvu andis ka sisenõudlus, lisas rahandusministeeriumi makromajanduse talituse juhataja Erki Lõhmuste.

Eratarbimise võidukäiku peegeldasid nii jaemüügi ja autokaubanduse suurenenud kasvunumbrid kui ka jätkuv tehingute arvu kasv ja hinnatõus elamispindade turul. Eratarbimist õhutas tagant tööhõive ja palkade kasv ning laenukoormuse hüppeline tõus.

Investeeringute panus majanduskasvu oli teises kvartalis jätkuvalt tugev. Sellele viitasid ehituse rekordilised kasvunumbrid ning ettevõtete ja kodumajapidamiste kõrge laenamisaktiivsus.

Majanduse kiire kasv jätkub ka kolmandas kvartalis, prognoosis Lõhmuste. Seda kinnitavad kindlustunde indikaatorid, mis olid juulis-augustis paremad kui aasta tagasi, viidates soodsa ärikonjunktuuri püsimisele nii tööstuses, ehituses kui ka teenindussektoris. Kolmandas kvartalis kindlustunne teise kvartali rekordtasemega võrreldes siiski veidi alanes.

2006. aasta teise kvartali majanduskasvu esialgne hinnang on koostatud uuendatud metoodika alusel, mistõttu see ei ole otseselt võrreldav senise majanduskasvu statistikaga.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing