Kolmapäev 7. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Kuldaktsia eelnõu võib olla abiks Eesti Raudtee ja riigi vaidlustel

19. september 2006, 15:45

Riigikogu majanduskomisjoni esimehe Mart
Opmanni sõnul võib homme vastuvõetavast kuldaktsia eelnõust olla kasu näiteks
riigi ja Eesti Raudtee vaidluse lahendamisel.


Homme on Riigikogu menetluses eelnõu, millega riik või kohalik omavalitsus saaks omada vetoõigust ehk kuldaktsiat.
Opmann on kindel, et eelnõu võetakse homme Riigikogus vastu. Opmanni sõnul on seoses eelnõuga toimunud mitmeid vaidlusi. Ühe põhimõttelise vastuväitena, mis toodi komisjonis välja oli põhimõtteline vastuseis igasugusele ettevõtluse piiramisele.


Eelnõus defineeriti täpselt ära avalikud huvid, mis tähendab, et riigi huvid surutakse tahaplaanile. "Riigi huvid väljenduvad tihti läbi majanduslike huvide, avaliku huvi definitsioon on laiem," selgitas Opmann.


Antud eelnõus on kirjas, et riigi või kohaliku omavalitsusüksuse esindajal on õigus blokeerida üldkoosoleku või nõukogu otsust, kui otsuse vastu võtmine võib kaasa tuua õigusaktide rikkumise või aktsiaseltsi majandustegevuse kahjustamise, näiteks vara võõrandamine või koondamise tõttu või avaliku huvi olulise kahjustamisega, sealhulgas ohu inimese elule, tervisele, varale või keskkonnale.


Eelnõu ettevalmistamisel kasutati Euroopa kohtu kohtulahendeid.
Opmanni sõnul võib antud eelnõud seadusena vaja minna harva kui üldse. Ühe juhtumina, kus antud eelnõust abi võiks minna tõi Opmann näitena Eesti Raudtee ja riigi vahelise vaidluse. Samas möönis ta, et antud eelnõu vaidlust automaatselt ei lahendaks, küll annaks aga riigile kindlama positsiooni. "Kindlasti ei saaks selline vetoõigust kasutada dividendide jagamisel," ütles Opmann.


Advokaadibüroo Tark Ko vandeadvokaat Aare Tark, kes kuulub Eesti Telekomi nõukokku, ütles, et kuldaktsia puhul on olemas nii põhjendatuse vajadus kui ka vaidlustatuse kord. Seega ei näe vandeadvokaat ohtu, et riigiosalusega ettevõtetes võiks riigipool oma osalust kurjalt ära kasutada. Samas ta möönis, et riigi esindajad võivad esindada ka poliitilisi huvisid. "Oluline on kindlasti suuraktsionäride kaitse ehk et riik ei kasutaks ebaõiglaselt ära oma õigusi".

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. September 2006, 15:44
Otsi:

Ava täpsem otsing