Jõks: Riigikogu ei pea sõna

27. september 2006, 15:45

Homme Riigikogu ees esinev õiguskantsler
Allar Jõks juhib muu hulgas tähelepanu parlamendi tühjadele lubadustele.

Allar Jõks esineb Riigikogu ees ettekandega oma möödunud aasta tegevusest. Ta annab hinnangu Eesti õiguskorrale ning juhib tähelepanu ohtlikele tendentsidele demokraatia arengus.

Jõks toob välja terve rea valusaid küsimusi, kus hoolimata korduvatest ettekirjutustest ja parlamendi mitmetest lubadustest on Riigikogul töö tegemata, alates erakondade rahastamise kontrollimehhanismi loomisest, kirjutab õiguskantsleri kantselei täna väljastatud pressiteates.

Jõks juhib tähelepanu ka viimasel ajal maad võtnud ning põhiõiguste seisukohalt ohtlikele tendentsidele demokraatia ja kodanikuühiskonna arengus.

Õiguskantsler toob ettekandes oma aastasest tööst tulenevalt erinevate ministeeriumide haldusalade näidete varal välja murettekitavaid tendentse riigi tegevuses. Mida toob kaasa pädevuse ja riikliku järelevalve lünklikkus ja killustatus erinevate ministeeriumide ja asutuste vahel? Või avaliku huvi ja erahuvi vastandumine ilma tasakaalustava järelevalveta riigi poolt? Kuidas mõjub isikute põhiõiguste kaitsele riigi ülesannete liigne üleandmine erakätesse ilma tõhusa järelevalveta? Õiguskantsler viitab ettekandes, kuidas sellised tendentsid riigi tegevuspraktikas on toonud kaasa isikute põhiõiguste rikkumisi ja põhiseaduse nõuete eiramist.

Allar Jõks vtab kokku mitmeid tööaasta olulisi teemasid, nagu näiteks põhiseadusvastased aspektid planeerimises ja ehituses, tervishoius, sotsiaalküsimustes, igapäevase toimetuleku vallas. Õiguskantsler peatub põhjaliku analüüsi all olnud uuel teemal - ohtlikud raudteeveod, kus puudub õiguslik selgus ja avaliku võimu süsteemne kontroll ning ohtu võib sattuda tervis, vara, keskkond, riigi julgeolek, aga ka inimelud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. September 2006, 14:01
Otsi:

Ava täpsem otsing