Euroopa Komisjon kritiseerib USA viisapoliitikat

05. oktoober 2006, 09:19

Euroopa Komisjon võttis eile vastu raporti
viisavabaduse kohta kolmandate riikidega, kus kritiseerib USA
tegevusetust.

Euroopa Liidu raport puudutab riike, mis nõuavad endiselt mõnedelt uutelt ELi liikmetelt viisat, kuigi viimased on vastavalt kokkuleppele viisa nõudmisest loobunud. ELi laienemise hetkel olid need riigid USA, Kanada, Austraalia, Costa Rica, Nikaraagua, Panama, Venetsueela, Brasiilia, Brunei, Malaisia, Singapur ja Uruguai.

Vastastikuse viisavabaduseni on tänaseks jõutud Nikaraagua, Panama, Uruguai, Paraguai ja Costa Ricaga. Malaisia on ette võtnud samme viisavabaduse taastamiseks ning ka Brunei on ametlikult teatanud oma kavatsustest niikaugele jõuda. Brasiilia lubab täielikku vastastikust viisavabadust teatud tingimustel.

Komisjon märgib, et Austraalia ja Kanada suhtes on asjad samuti edasi liikunud, muuhulgas andis Kanada eelmisel nädalal viisavabaduse Eestile. Austraalia ei nõua kuni kolm kuud riigis viibivatelt ja lühiajaliste ärireiside tegijatelt uutest liikmesriikidest enam viisa taotlemise eest lõivu.

Raport on aga kriitiline USA suhtes, mis pole vastastikuse viisavabaduse saavutamiseks teinud mingeid konkreetseid samme. Euroopa Komisjon kinnitab, et USA toob ettekäändeks juriidilisi põhjuseid, kuigi keeldumise põhjused on hoopis poliitilised. USA põhjendust, et viisadest keeldumise protsent on üle 3%, peab raport küsitavaks, sest see statistika sõltub USAst endast.

Euroopa Komisjoni asepresident ja õigusvolinik Franco Frattini rõhutas ELi ühtse viisapoliitika tähtsust. „See hõlmab täielikku solidaarsust uute liikmesmaadega, kes pidid küll kaotama viisanõudmised kolmandatele riikidele positiivses nimekirjas, kuid ei ole saanud vastutasuks täielikku vastastikust viisavabadust,” nentis Frattini Euroopa Komisjoni pressiteates.

ELil on ühine negatiivne nimekiri kolmandatest riikidest, mille kodanikelt viisat nõutakse, ning positiivne nimekiri maadest, millelt Schengeni lepinguga liitunud maad seda ei nõua. Kui vastaspool aga piirangutest ei loobu, on ka ELi riikidel õigus nende kodanikele nõudmisi esitada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2006, 09:19
Otsi:

Ava täpsem otsing