Äripäev: Riigikontrollile jäid vahele riiklikud röövpüüdjad

Annika Matson 25. oktoober 2006, 16:55

Riigi rahakotist toetuste jagamine valitsusliidu
erakondade suva järgi on sisuliselt röövpüük maksumaksja „järvest”, kirjutab
Äripäev homses juhtkirjas.

Riigikontrolli ülevaade riigi varade kasutamisest 2005. aastal kinnitab must-valgel Äripäeva varem väidetut - see valitsusliit tegeleb usinalt poliitraha jagamisega. Seda hõlbustab läbipaistmatu investeeringute jaotamise süsteem. Seepärast toetab Äripäev riigikontrolör Mihkel Oviiri ettepanekut kirjutada võimalike manipuleerimiste ja maksumaksja raha raiskamise ärahoidmiseks kohalikele omavalitsustele investeeringutoetuste jagamise põhimõtted seadusesse.

Äripäevale meeldib ka riigikontrolöri teine lahendusvariant – ehkki ilmselt kerge irooniaga välja käidud. Nimelt soovitas Oviir poliitikuil, kui need otsustavad osa raha eraldamise oma suva, mitte põhjaliku analüüsi põhjal, selle ka avalikult rahaeraldise seletuskirjas avalikult välja öelda. Toimetus leiab juhtkirjas, et isegi see on ausam kui praegune süsteem, kus näiteks käsk raha eraldada jõuab Toompealt kultuuriministri Raivo Palmaruni e-kirjaga.

Riigikontrolör Mihkel Oviir tõstab negatiivsemate näidetena esile kolme ministeeriumi (kõigis neis ministriportfellid Keskerakonna käes) – kultuuri- haridus- ja teadus- ning sotsiaalministeeriumi, kus esineb topeltrahastamist, st omavalitsustele on eraldatud raha nii ministeeriumi eelarvest kui mingist programmist; osa investeeringutoetustest on läinud objektidele, mis ei ole olnud maakonnas prioriteetsed ning osa isegi selleks, milleks raha pole küsitudki.

„Ainus selge asi investeeringutoetuse jagamisel paistab olevat see, et just praegune valitsusliit tegeleb sogase rahastamisega,” kirjutab Äripäev, „ja sogases vees on hea kalu püüda, nagu rahvasuu ütleb – õngitseda valijameeste hääli, värvata rahalubadusega erakonda uusi liikmeid.”

Toimetus leiab, et kindlad reeglid välistavad poliitilise rahajagamise.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. October 2006, 16:54
Otsi:

Ava täpsem otsing