Neljapäev 23. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Tulevik: minivabrik toodab kõike

Mariliis Pinn 07. november 2006, 15:29

USA ühe juhtiva tehnikaülikooli MIT teadur
Neil Gershenfeld väitab, et tulevikus võib iga arvutiomanik printida
minivabrikust mida tahes.

Viis aastat tagasi andis National Science Foundation CBA-le 168 miljardit, et luua labor, mis on täis tulevikutehnikat. Laboris on nanokiirega kirjutaja, mis võib söövitata mikroskoopilisi mustreid, ja ülehelikiiruseline veedüüs-lõikaja, mille veesurve suudab läbistada iga materjali. CBA labor suudab kokku klopsida kõike alates pisikesest pooljuhist kuni terve ehitiseni, kirjutas Fortune Magazine.

Gershenfeldi sõnul disainivad inimesed tulevikus arvutis toote, selle plaane ei saada nad Hiinasse, vaid nn prindivad toote oma kodus, isiklikus minivabrikus ise välja.

Tänased n-ö kõik-ühes-seadmed prindivad, kopivad, skannivad, faksivad. Homme need seadmed lõikavad, söövitavad ja õmblevad. Tahad uut köögitooli, pane see arvutis kokku ja vajuta "print", vaata enne ainult, et minivabrikus oleks piisavalt puitu.

Kui see kõlab ulmeliselt, tuleb vaadata ajalugu, tänapäeva sülearvutid on võimsamad kui eilsed keskarvutid.

CBA tootmislabor on arenenud Fab Labiks, kuhu kuuluvad arvuti, tarkvara, materjalid ja laserkiirkirjutajad, saed, marsruuter, õmblusmasinad. Poole miljoni kroonine Fab Labi varustus on piisav, et luua moodsat tehnoloogiat.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. November 2006, 15:43
Otsi:

Ava täpsem otsing