Aasta lõpus kiireneb inflatsioon taas üle 4 protsendi

07. november 2006, 11:33

Käesoleva aasta viimastel kuudel peaks
inflatsioon taas üle 4 protsendi kiirenema, teatas rahandusministeerium.

Statistikaameti andmetel aeglustus tarbijahindade kasv septembrikuiselt 3,8 protsendilt oktoobris 3,7 protsendini. Eurotsooni inflatsiooni ületas see 2,1 protsendipunkti võrra.

Ka järgmise aasta alguses pole oodata hinnatõusu olulist aeglustumist. Põhjuseks on kiirelt kasvanud sissetulekutest ning laenuraha suurenenud kasutamisest tingitud nõudluse suurenemine erinevate kaupade ja teenuste järele, mis toob paratamatult kaasa hindade tõusu. Teiseks põhjuseks on ettevõtete üldkulude kasvamine.

Oktoobrikuu hinnaarengute märksõnadeks olid toiduainete kallinemise peatumine, kütuse odavnemine ning eluasemekulutuste jätkuv kasv. Toornafta maailmaturuhindade stabiliseerumine soosis mootorikütuse hinnaarenguid, tuues kaasa kütuste keskeltläbi 2 krooni võrra madalama hinnataseme võrreldes aastataguse ajaga.

Kuises arvestuses langesid hinnad 0,1 protsendi võrra. Riietuse ja eluasemega seotud hinnatõusud tasakaalustas mootorikütuse, toidu ja vaba ajaga seotud teenuste odavnemine.

Eurotsooni inflatsioon aeglustus esialgsetel andmetel 1,6 protsendini. Suure tõenäosusega on ka euroala inflatsiooni aeglustumise taga soodne olukord toornaftaturul.

Inflatsioonikriteeriumi hindamise aluseks olev Eesti 12 kuu keskmine harmoneeritud tarbijahinnaindeks (THHI) püsis oktoobris 4,3 protsendi juures, mis ületab hinnanguliselt 1,5 protsendipunkti võrra kolme madalaima inflatsiooniga EL liikmesriigi põhjal arvutatud inflatsioonikriteeriumi referentsväärtust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    07. November 2006, 11:32
    Otsi:

    Ava täpsem otsing