Laupäev 3. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Suurimad tehnoloogiaäpardused V: sõltub, kummalt poolt vaadata

09. jaanuar 2008, 10:42

On julgustav teada, et tehnilised äpardused
võivad mõnikord ka kasulikuks osutuda.

2003. aastal asusid astronoomid tööle uue teleskoobiga Hawaii saarel Mauna Kea vulkaani otsas olevas observatooriumis. Esimesed vaatlused valmistasid aga suure pettumuse – vaate keskosas oli pilt küll terav, kuid servades oluliselt hägusam kui olema peaks. Probleemi põhjust üritati korduvalt üles leida, kuid kõik jõupingutused näisid olevat asjatud.

Seega jätkasid astronoomid tööd ning üritasid võtta olukorrast siiski maksimum. 2004. aasta mais leidsid aga projekti juhid, et fotode niivõrd halb kvaliteet seab tõsisesse ohtu projektis määratletud ülesannete täitmise.

Järgnes tõsine uurimine. Insenerid võtsid teleskoobi korduvalt juppideks ning panid kokku tagasi, kuid miski ei aidanud. Siis aga pani üks inseneridest ühe läätse kogemata teleskoopi tagasi tagurpidi ning kvaliteet paranes kohe oluliselt.

„Järgmiste vaatluste tulemused tekitasid meis vaimustust,” ütles observatooriumi direktor Christian Veillet. „Pildi kvaliteet oli täpselt see, mis ta olema peaks.”

Siiamaani ei saa keegi aru, miks tagurpidi asetatud lääts nii hästi töötab või õigemini, miks teleskoop korralikult kokku panduna ei tööta. „See on frustreeriv, kuid me ei hakka selle väljaselgitamiseks raha kulutama,” ütles Veillet. „Teleskoobiga saab nüüd teha tõeliselt peent ja kõrgetasemelist teadust.”

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. January 2008, 10:41
Otsi:

Ava täpsem otsing