10 oodatuimat IPOt aastal 2014

27. veebruar 2014, 00:00

Pole mingi saladus, et kui aktsiaturud ronivad ülesmäge, jooksevad firmad võidu aktsiaid börsile viima. 2014. aastal on börsile lisandunud hulganisti ­uusi ettevõtteid, kuid suuremad nimed on veel tulemata.

Ühendriikide aktsiaturgudel on tänavu tehtud juba üle 30 aktsiate avaliku esmaemissiooni (IPO) – see on tempo, mis meenutab asjatundjate sõnul netimulliajastut. Peamiselt on börsile läinud biotehnoloogiafirmad, ennast näitavad ka farmaatsiaettevõtted.

Börsile oodatakse aga kõige rohkem internetifirmasid ja tehnoloogiaettevõtteid.

USA veebileht 24/7 Wall St reastas kümme kõige nimekamat ja börsile enim oodatud firmat 2014. aastal.

 

10 oodatuimat IPOt aastal 2014

1. Alibaba. 1999. aastal asutatud Hiina ­e-kaubandusettevõtet on börsile oodatud juba aastaid. Üüratult kasvanud firma hinnanguline turuväärtus võib börsile jõudes olla kõvasti üle 100 miljardi dollari. Tõenäoliselt noteerib firma aktsiad USAs, kus börsiletuleku nõuded on leebemad kui Hiinas. Priske tükk Alibabast kuulub ka Yahoole, kes kasseeriks börsiletulekuga palju raha. Yahoo osalus Alibabas on väärt rohkem kui Yahoo ise.

2. GoPro. Toodab väikesi videokaameraid spordisõpradele, kes soovivad oma tegemisi jäädvustada. Esitas USA väärt­paberikomisjonile konfidentsiaalse IPO-taotluse. Vihjete järgi soovib GoPro kaasata umbes 400 miljonit dollarit ja firma turuväärtus võib paisuda üle 2 miljardi dollari. Tegevjuhi Nick Woodmani sõnul müüsid nad 2012. aastal 2,3 miljonit kaamerat ja käive küündis 512 miljoni dollarini. 2004. aastal asutatud firma käive on väidetavalt igal aastal vähemalt kahekordistunud.

3. GE Consumer Lending. General Electricu haru peaks kõigi märkide järgi sel aastal börsile jõudma, suure tõenäosusega juba teises kvartalis. Meeletult suure konglomeraadi Consumer Lendingu haru haarab enda alla Põhja-Ameerika jaeäri finantsid, seda juhib varasem GE finantsdirektor Keith Sherin.

4. Gilt Groupe. Grouponiga sarnast päevapakkumiste veebilehte haldavat firmat on börsile oodatud juba kaua. Gilt ostab edasimüüjate tugevalt allahinnatud disainerirõivaid jm kaupa ning müüb edasi oma liikmetele. Kuulujuttude järgi võib firma teha IPO juba hiliskevadel või varasuvel.

5. Glassdoor. Veebis tööpakkumisi ja seotud teenuseid vahendav firma pole veel ametlikult IPO-avaldust sisse andnud. Võimaliku IPO kuuldusi suurendas eelmise aasta lõpus kaasatud 50 miljonit dollarit riskikapitali. Kokku on nüüd kaasatud 93 miljonit. Firmal on rohkem kui 22 miljonit liitunud kasutajat ja hiljuti oli nende veebileht USAs külastatavuselt 243. kohal.

6. TrueCar. Kuulujuttude järgi alustas firma pankadega IPO üle läbirääkimisi. Väidetavalt otsib autode müügikuulutuste leht raha, mis viiks nende turuväärtuse 1,5 miljardi dollarini. 2005. aastal asutatud TrueCar on allikate sõnul kasumlik ja on lükanud tagasi 1 miljardi dollarilise ülevõtmispakkumise.

7. Etsy. 2009. aastal alustanud ja juba esimesel aastal kasumisse jõudnud firma on suurim veebis olev käsitöötoodete turg USAs. Etsy lubab kunstnikel ja käsitöölistel müüa oma tooteid ja muud vanakraami laiale tarbijaskonnale. Liitunud kasutajaid on firma andmeil 30 miljonit ja esemeid on müügis üle 20 miljoni.

8. Party City. Varem börsil olnud USA suurim peotarvete jaemüüja. Tahab väidetavalt börsilt kaasata 500 miljonit dollarit ja on palganud IPOt tegema Goldman Sachsi, Bank of America Merrill Lynchi ning Credit Suisse’i.

9. Virtu Financial. Tuntud turutegija, kel on üle 200 üleilmse turu aktsiate, valuutade, futuuride ja muude finantsinstrumentidega kauplemiseks. Jaanuaris tekkisid kuulujutud, et firma on USA väärtpaberikomisjonile esitanud konfidentsiaalse taotluse IPO korraldamiseks sel aastal. Wall Street Journali andmeil on firma kasumlik, käive oli mullu 415 miljonit dollarit.

10. Univision. USA suurim hispaaniakeelsete saadete edastaja, mille grupp investoreid 2007. aastal 12 miljardi dollarilise tehinguga börsilt ära viis. Eelmise aasta lõpus kerkisid spekulatsioonid IPOst, mis võib sündida aasta teises pooles. Kuigi Lõuna-Ameerikast pärinevale publikule keskenduv Univision on nautinud kasvu ajal, mil teised telefirmad on vaatajaid kaotanud, on raske oodata palju suuremat turuväärtust kui seitse aastat tagasi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. February 2014, 19:11
Otsi:

Ava täpsem otsing