Kolmapäev 22. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Rahapesu ninamees jäi tuvastamata

15. mai 2014, 00:00

Eelmise aasta oktoobris mõisteti kriminaal­kuriteos süüdi kaks Eesti kodanikku, kes varastasid välis­firmadelt 300 000 eurot ja üritasid kuritegelikku raha puhtaks pesta nii Lätis kui ka Eestis. Skeemi üks osaline, äriühingute kontodelt ebaseaduslikult raha mujale kantinud isik, on aga siiani leidmata.

Keskkriminaalpolitsei pressiesindaja Kaarel Kuusk kommenteeris, et kelmi üritati erinevate uurimistoimingutega tuvastada, ent see ei õnnestunud. Kuidas kelm täpselt 2012. aastal tegutses, Kuusk kirjeldada ei saanud. Kohtumaterjalidest nähtub aga, et isik nakatas kannatajate arvutid viirusega, mis tagas talle ligipääsu salajastele pangaandmetele.

Küll aga tabasid õiguskaitseorganid kaks Eesti kodakondsusega vene keelt kõnelevat meest, Vitali Piliptšuki ja Roman Osminkini, kes tegelesid raha­pesuga. Nad omastasid ja üritasid puhtaks pesta rohkem kui 300 000 eurot kuritegelikku raha.

Kolmanda kahtlusaluse, Vladislav Serovi suhtes kriminaalmenetlus lõpetati.

Kelmid lugesid sente. Rahapesuskeemi ühe mutrikesena kasutati valgustite ja mööbli müügiga tegelenud osaühingut Angenet, mille oli 2012. aasta augustis ostnud lätlane Andrejs Rumjancevs.

Senine omanik pani ettevõtte müüki portaalis Okidoki hinnaga 250 eurot. Ostuhuviga Rumjancevs võttis notariga kohtumisele kaasa ka Vitali, kelle perekonnanime Angeneti omanik ei teadnud, kuid kes esines ostuhuvilise sõbrana. Oma­vahel suhtlesid närvilised ostjad vene keeles. Notari juures läks ka kauplemiseks – ostjad soovisid firma hinnast 10% allahindlust, sest neil polnud väidetavalt piisavalt raha.

Ka polnud Rumjancevsil piisavalt raha ­17eurose riigilõivu tasumiseks. Selle tasus lätlane alles pärast meeldetuletust, kui oli augustis Angeneti omanikuks saanud.

Paar kuud pärast tehingut tuli aga senisel omanikul politseisse ütlusi andma minna, sest firma oli kaasatud kelmusesse.

Rambivalgusse kolmanda tehinguga. Õigus­organite pilgu alla jäid kelmid 2012. aasta 3. septembril, kõigest päev enne seda, kui üritasid arvutikelmusi kasutades raha omastada. Pacific Coast Bankers Bank saatis Nordea panka teate, et USA firma FCC Commercial Furniture Inc kontolt tehtud makse tuleb peatada, kuna tegemist on pettusega. Ameerika firma töötaja Carol Bergi arvuti oli nakatunud viirusega, mis võimaldas petturitel firma pangarekvisiidid saada.

Päev hiljem omastasid kelmid kahel korral ­Hispaania ettevõtte Agromotor agricultura y motorizacion S.A. arvelt enam kui 170 000 eurot. Firma esindusisik Eduardo Hernandez San Millan avastas samal päeval, et äriühingu arvelt on tehtud mitu autoriseerimata ülekannet ja esitas Eesti politseile dokumendid ning hagiavalduse.

Hispaania pank Banco Santander S.A teatas, et panga vastu on arvutiprogrammidega toime pandud  rünnak.

Kurjategijaid jälitati. Rahapesuskeeme ajendas uurima nii finantsasutuste kahtlus kui ka kannatanu avaldus. Keskkriminaalpolitsei pressiesindaja ütles, et Osminkin ja Piliptšuk tabati kriminaalpolitsei töö tulemusel erinevate uurimis- ja jälitustoimingute abil.

Kuusk rõhutas, et kriminaalasja puhul oli olulisel kohal koostöö USA, Läti ja Hollandi õiguskaitse­asutustega.

 

Mis on mis

  • Varastatud summad võeti välja sularahas ja kullas

2012. aasta maist detsembrini varastasid kelmid Vitali Piliptšuk ja Roman Osminkin neljalt äriühingult nelja rahapesuskeemiga 300 000 eurot.

1. 4944,20 €
Internaat D.C.O V2W
Fortis Bank S.A/N.V, Brüssel

Raha kanti Vitali Maltsevi Danske Bank ASi Eesti filiaali arvele.

Vitali Maltsev 4944,20 €

Vitali Maltsev, Roman Osminkin ja Vitali Piliptšuk võtsid välja sularaha.

1400 € Danske sularaha­automaadist.

3500 € ASi Tavid Rocca al Mare kontorist.

2. 89 890 € = 115 552,62 USD
FCC Commercial Furniture Inc
Pacific Coast Bankers Bank, USA

Osminkin värbas OÜ White­holm juhatuse liikmeks ­S­­oo­me elukohaga Ants Oriku.

OÜ Whiteholm
Nordea Bank Finland Plc Eesti filiaal
89 890 €

Ants Orik kandis osa rahast Vitali Maltsevile.

Vitali Maltsev
19 860 €

Ants Orik ja Vitali Maltsev üritasid raha välja võtta Danske panga sularahaautomaadist. Katse nurjus, sest Nordea pank peatas pettusekahtluse tõttu toimingud.

3. 175 000 € (45 000 + 130 000 €)
Agromotor agricultura y motorizacion S.A.
Banco Santander S.A., Hispaania

Autocares Puesta Del Sol S.L
Banco Santander S.A, Hispaania

Vitali Pilitšuk värbas Roman Osminkini ettepanekul Angenet OÜ juhatusse Andrejs Rumjancevsi.

Angenet OÜ
SEB Pank Eesti
42 000 €

Tavid AS
40 273 €

Rumjancevs kandis raha Tavid ASi arvelduskontole, et soetada investeerimis­kulda. Katse ebaõnnestus, Tavid peatas tehingu.

1594,41 €

Rumjancevs võttis välja sularaha SEB Läti sularahaautomaadist.

Vitali Piliptšuk värbas Roman Osminkini ettepanekul SIA Alfa Capital Invest juhatuse liikmeks Dmitri Poddubnõi.

SIA Alfa Capital Invest
Citadele Banka Läti
130 000 €

SIA Tavex
Läti
129 050 €

Poddubnõi kandis osa rahast SIA Tavexi kontole ja soetas 2,9 kg investeerimiskulda. Ekspertide hinnangul ei oleks Tavex ilma õiguskaitseorganite teadmata ja heakskiiduta tehingut teinud.

4. 31 700 €
VVE VRIJ
ING Bank N.V, Holland

SIA Meggat 
Norvik Banka Läti
31 700 €

Igor Grigorjevs 
SEB Banka Läti
9987,53 latti
11 034,12 latti

Piliptšuk ja Osminkin üritasid kanda raha kahes osas Igor Grigorjevsi arveldusarvele.
Katse ebaõnnestus, sest Norvik Banka nõudis SIA Meggatilt laekunud makse dokumente. Dokumente ei esitatud ja Norvik Banka ei sooritanud tehingut.

 

Tasub teada

  • Kelmid viibisid vangis vähem kui aasta

Vitali Piliptšuk
Varem kolmel korral kohtulikult karistatud. Piliptšuki nimel on 11 väärtegu. Sai karistuseks kolm aastat vangistust ning peab maksma sund­raha 800 ja kaitsjatasu 216 ­eurot. Vangistuses tuli tal viibida kuus kuud, ülejäänud osa karistusest jätab kohus täitmisele pööramata, juhul kui süüdistatav ei pane kolmeaastase katseaja jooksul toime uut tahtlikku kuritegu.

Roman Osminkin
Sai karistuseks 3,5 aastat vangistust ja sundraha 800 eurot. Konfiskeeriti Svetlana Osminkina vara, mis oli omandatud ­Roman Osminkini raha eest: sõiduauto Lexus GS450H, BMW 730D ja valgest kullast sõrmus 14 briljantlihviga teemandiga. Vangistuses tuli viibida üheksa kuud, ülejäänud osa karistusest jätab kohus täitmisele pööramata, juhul kui süüdistatav ei pane nelja-aastase katseaja jooksul toime uut tahtlikku kuritegu. Osminkinit varem kohtulikult karistatud ei ole, väär­tegusid on tal kaks.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. May 2014, 20:14
Otsi:

Ava täpsem otsing